Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Siność siatkowata

Siność siatkowata jest to schorzenie, które spowodowane jest zaburzeniami mikrokrążenia. Jest to więc choroba układu krążenia. Często jednak można spotkać się z zakwalifikowaniem jej jako choroba dermatologiczna. Siność siatkowata nie jest groźnym schorzeniem. Jest to raczej defekt kosmetyczny a nie choroba. W związku z tym to zaburzenie nie wymaga leczenia. Gdy jest objawem innej choroby, wtedy siność siatkowata znika wraz z wyleczeniem choroby, której jest objawem.

Jak objawia się siność siatkowata?

Siność siatkowata dotyczy przede wszystkim kończyn. Zdarza się również, że może dotyczyć tułowia. Są to jednak rzadkie przypadki.

Wygląd jest zróżnicowany, w zależności od rodzaju siności siatkowatej. W klasycznej wersji siności siatkowatej (livedo reticularis) zmiany to mozaikowe wzory na skórze. Plamy na skórze układają się siateczkowato. Mozaikowe wzory określane są jako ?zamknięte?. Kolor zmian ma postać czerwononiebieskich, sinych lub sinoróżowych plam na skórze. Zmiany skórne zazwyczaj znikają w wysokiej temperaturze.

Drugi rodzaj siności siatkowatej (livedo racemosa) jest bardziej zauważalny. Wzory na skórze powstałe w wyniku zaburzeń mikrokrążeniowych również mają wygląd mozaiki. Wzory mozaikowe określane są jako  ?otwarte?. Tworzą je lekko wypukłe żyłki skórne. Widoczne są brązowawe lub sine przebarwienia.

Trzeci rodzaj siności siatkowatej (livedo necroticans) jest objawem zapalenia naczyń ograniczonym do skóry. W tym przypadku mamy do czynienia z ogniskami martwicy skóry.

Jakich chorób objawem jest siność siatkowata?

Siność siatkowata może być objawem różnych chorób. Może też występować bez towarzyszącej choroby. Bez wątpienia, gdy taki objaw zostanie zaobserwowany, należy udać się do lekarza w celu wykluczenia, że nie jest on spowodowany chorobą.

Najczęściej siność siatkowata występuje na skutek zespołu antyfosfolipidowego. W tym przypadku spotyka się jednoczesne występowanie siności  siatkowatej oraz objawu Raynauda (inne zaburzenie mikrokrążenia polegające na blednięciu palców rąk lub stóp). Dodatkowym objawem dotyczącym skóry jest owrzodzenie. Zespół antyfosfolipidowy jest to choroba polegająca na nieprawidłowej odpowiedzi układu odpornościowego i wytworzeniu się przeciwciał przeciwko strukturą własnych tkanek. Przede wszystkim podstawowym objawem jest zakrzepica żylna. Zespół antyfosfolipidowy to groźna choroba dla kobiet w ciąży, ponieważ grozi poronieniem.

Siność siatkowata może się pojawić w wyniku współistnienia także innych chorób polegających na zaburzeniach krzepnięcia. Wymienia się tutaj krioglobulinemię, zespół Sneddona, czerwienicę prawdziwą oraz chorobę zimnych aglutynin.

Siność siatkowata może pojawić się w wyniku układowych chorób tkanki łącznej. Wśród tych chorób najczęściej wymieniany jest toczeń rumieniowaty układowy. Gdy pojawia się siność siatkowata może to oznaczać, że mamy do czynienia z cholesterolową lub bakteryjną zatorowością obwodową.

Siność siatkowata może być objawem cukrzycy. Występuje również w przebiegu niektórych chorób zakaźnych, w przebiegu zapalenia naczyń oraz  bardzo rzadko pojawia się w wyniku choroby nowotworowej.

Siność siatkowata może być również skutkiem ubocznym działania leków. Wśród leków wywołujących to zaburzenie wymienia się: amantadyny, chinidyny, mino cykliny, leki fibrolinityczne.

Białe przebarwienia na skórze

Białe przebarwienia na skórze mogą dotyczyć różnych miejsc na ciele. Nierzadko białe przebarwienie na pózniejszym etapie zmiania barwę lub powieksza się. Białe zabarwienie skóry - bladość skóry - może oznaczać niedobory w organizmie, przede wszystkim niedobór żelaza. Zmiany dotyczace pojedynczych miejsc na skórze mogą manifesto... czytaj więcej

Objawy cukrzycy widoczne na skórze

Cukrzyca manifestuje się szeregiem zmian umiejscowionych na skórze. Często problemy skórne mogą być pierwszym objawem cukrzycy lub zwiastować chorobę. Zwykle jednak objawy skórne są powikłaniem cukrzycy już istniejącej, najczęściej niewyrównanej.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy