Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy dusznicy bolesnej - Dławica piersiowa - objawy

Dusznica bolesna (Angina pectoris), zwana również dlawicą piersiową, to schorzenie objawiające się bólem, spowodowanym brakiem tlenu w danych częściach ciała. Zwykle dotyczy on klatki piersiowej i występuje, gdy  mięsień sercowy jest niedostatecznie dotleniony. Przyczynami niedotlenienia mogą być: miażdżyca naczyń krwionośnych serca, skurcze tętnic, uszkodzenie mięśnia sercowego.

Ból podstawowym objawem dusznicy bolesnej

Objawami dusznicowego bólu w piersiach jest odczuwany ucisk w centralnej części klatki piersiowej. Ból ten sięga zwykle dalej. Promieniuje na plecy, szyję, w kierunku żuchwy i do lewego ramienia. Bezpośrednio wywołuje ją zwykle intensywny wysiłek. Symptomy nasilają się przy wchodzenia po schodach, podczas marszu czy nawet uprawiania seksu. Najczęściej bólowi towarzyszy duszność. Człowiek wtedy momentalnie zaprzestaje wykonywanie danego ruchu.

Objawy niestabilnej dusznicy bolesnej

Jeśli dyskomfort odczuwalny jest także w pozycji siedzącej lub leżącej,  albo nie ustępuje po zaprzestaniu wysiłku, mamy do czynienia z niestabilną dusznicą. Wtedy, podczas ataku bólu, chory wymaga niezwłocznego kontaktu z lekarzem. Twarz chorego staje się blada, oblewają go poty i  czuję się zagrożony.

Dławica naczynioskurczowa

Inną odmianą dusznicy jest Prinzmetala (dławica naczynioskurczowa). Pojawia się na skutek skurczu naczyń wieńcowych, w których czasem występują też zmiany miażdżycowe. W bardzo ciężkich przypadkach atak dusznicy może zakończyć się zawałem. Jednak zdarza się to bardzo rzadko.

Co robić gdy pojawią sie objawy?

1. Po zauważeniu objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. W przypadku rozpoznania dusznicy, choremu polecone zostaną leki np. nitrogliceryna w sprayu lub podawana pod język, albo silniejsze środki kardiologiczne.

2. Pomocna może się okazać wizyta u dietetyka, zielarza lub homeopaty, bo ich porady też mogą okazać się skuteczna w walce z chorobą.

3. Warto zastosować przeciwutleniacze, wypróbować właściwych diet np. Ornisha lub Pritkina.

4. Zadbać należy o kondycję fizyczną. Spacery i pływanie wręcz należą do obowiązków chorego. Ćwiczenia powinny być specjalnie dobrane do osoby. Najczęściej są to joga i qigong.

5. Samodzielne leczenie jest niedozwolone, za wyjątkiem przyjmowania przeciwutleniaczy.

6. Alternatywą do leczenia farmakologicznego, a często też koniecznością jest leczenie chirurgiczne tzw. by-passy - operacja omijająca zwężenie tętnic wieńcowych.

7. W leczeniu można zastosować też terapię chelatującą.

Terapia chelatująca

Funkcją chelat jest wiązanie toksycznych substancji - metali ciężkich i złóg cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Terapię tą stosuje się przy leczeniu miażdżycy, dusznicy, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy zrostowej tętnic, porfirii, reumatoidalnego zapalenia stawów i nowotworów. Jest metodą kontrowersyjną. Jednak najprawdopodobniej te kontrowersje wynikają  jedynie z powszechności jej  wykorzystywania przy wielu innych chorobach.

Zabiegi chirurgiczne

Gdy dojdzie do zablokowania tętnic wieńcowych blaszką miażdżycową, leki nie są  już w stanie ich udrożnić. W takich przypadku sięga się po metody operacyjne. Angioplastyka polega na nadmuchaniu balonika w zwężonej tętnicy. Balonik rozciąga ściany tętnicy i rozrywa blaszkę. Naczynie staje się drożne. Operacja tzw. bypassy polega na odsłonięcia przez chirurga serca chorego, znalezieniu przez niego zamkniętej żyły oraz uzyskaniu przepływu omijającego zamknięte miejsce, posługując się przy tym fragmentem żyły, pobranej z nogi.

Kto jest zagrożony zachorowaniem

Dusznica bolesna często powtarza się w jednej rodzinie. Jest powszechną chorobą. Zagrożeni zapadnięciem na nią są zwłaszcza osoby z nadciśnieniem tętniczym, hipercholesterolemią, cukrzycą, otyli, prowadzący siedzący tryb życia i palacze. Najczęściej występuje u mężczyzn po 50. lub 60. i kobiet po menopauzie.

Autor: Kazimiera Magda

Ból w klatce piersiowej

Bóle w klatce piersiowej można podzielić na bóle w okolicy serca oraz na bóle w klatce piersiowej poza okolicą serca. Ból w tych lokalizacjach może być objawem rozpoczynającej się choroby. Dolegliwość ta może też być oznaką zaostrzenia się już trwającego przewlekłego procesu chorobowego.... czytaj więcej

Objawy dusznicy bolesnej

Dusznica bolesna powstaje kiedy do serca dociera za mało krwi bogatej w tlen. Choroba ta dotyka przeważnie osoby po 50 roku życia. Dusznica może być spowodowana zwężeniem tętnic, co uniemożliwia dostateczne dopłynięcie krwi do serca i powoduje to uczucie bólu w klatce piersiowej.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy