Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń

Pośród wielu różnych chorób układu krążenia, jedną z bardziej groźnych, ale zarazem bardzo rzadkim, jest ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń, zwana niegdyś ziarniniakowatością Wegenera. Postaram się zaprezentować większość charakterystycznych objawów tego schorzenia, aby było możliwe jego wstępne zdiagnozowanie przez pacjenta, w celu udania się do lekarza i wykonania dalszych badań.

Zobacz również opis choroby: Ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń

Górny układ oddechowy

Pierwszą grupą przyczyn, które można wymienić, są symptomy związane z górną częścią układu oddechowego. W tym zakresie można rozróżnić bóle zatok nosowych, wydzielanie krwawego płynu z nosa, czy katar. Są to objawy charakterystyczne dla przeziębienia, ale w przeciwieństwie do nich, nie ustępują pod wpływem leczenia i nasilają się z czasem.

Katar w ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń może spowodować nawet uszkodzenie zatok, co wywołuje ból. Zatykają się także, znajdujące się w uszach, trąbki Eustachiusza, co prowadzi do znacznego pogorszenia słuchu. Dodatkowo, infekcja bakteryjna może pogorszyć objawy i wywołać przewlekły ból zatok.

Płuca i nerki

Innymi ważnymi narządami, które mogą ulec uszkodzeniu w wyniku ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń są płuca i nerki. Zacznijmy zatem od tych pierwszych. Chory może odczuwać dyskomfort w klatce piersiowej oraz krótkość oddechu, Możliwy jest również kaszel, czy nawet wykrztuszanie krwi. Często jednak objawy te w ogóle nie występują.

Zmiany w nerkach są dużo częstsze. Pojawiają się one u więcej niż ? ludzi z tym schorzeniem. Mogą one zostać wykryte na podstawie badań krwi lub moczu. Zanim jednak możemy przeprowadzić tego typu testy, podstawowym czynnikiem, który powinien wzbudzić nasz niepokój, jest krew w moczu.

Oczy oraz skóra

W przypadku oczu sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Mogą bowiem wystąpić cztery rodzaje zaburzeń organu wzroku. Należy do nich: zapalenie spojówek, zapalenie twardówki, zapalenie nadtwardówki oraz innego rodzaju zmiany w oku. Tego typu schorzenia, spowodowane przez ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń, są bardzo groźne i wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej. Objawiają się one bólem, zaczerwienieniem i swędzeniem oczu.

Jeśli natomiast chodzi o zmiany skórne, to czasami występują one w postaci małych czerwonych, bądź purpurowych zmian, czy narośli, które mogą, ale nie muszą, być bolesne. Jednak bez względu na to, w przypadku ich zauważenia, powinniśmy niezwłocznie udać się na kontrolę lekarską.

Inne objawy

Pośród pozostałych symptomów choroby, możemy wyróżnić chociażby utratę wagi, zmęczenie, nadmierną potliwość w nocy, brak energii, czy gorączkę.  Mogą być one dość uciążliwe i denerwujące, dlatego warto szybko udać się do lekarza.

Widać zatem, że objawów ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń jest dość sporo. Rzadko jednak występują one równocześnie. Dlatego też, jeśli zauważymy kilka z nich, bądź choćby jeden z poważniejszych symptomów, należy skonsultować się z lekarzem. Pamiętajmy, że szybka diagnoza jest najlepszym leakrstwem.

Autor: Rafał Tomczak

Zobacz również opis choroby: Ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń

Objawy ziarniniaka Wegenera

Ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń dawniej zwane ziarniniakiem Wegenera to inaczej martwicze zapalenie małych tętnic obejmujące głównie górne drogi oddechowe, płuca i nerki. czytaj więcej

Objawy mikroskopowego zapalenia naczyń

Objawy mikroskopowego zapalenia tętnic dotyczą przede wszystkim zmian w nerkach, zmian w płucach oraz zmian skórnych. W przebiegu choroby mamy do czynienia również z objawami ogólnymi. Pierwsze objawy (objawy ogólne) występują w przebiegu wielu innych schorzeń. W związku z tym zdiagnozowanie mikroskopowego zapalenia naczyń, możliwe je... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności