Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń

Pośród wielu różnych chorób układu krążenia, jedną z bardziej groźnych, ale zarazem bardzo rzadkim, jest ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń, zwana niegdyś ziarniniakowatością Wegenera. Postaram się zaprezentować większość charakterystycznych objawów tego schorzenia, aby było możliwe jego wstępne zdiagnozowanie przez pacjenta, w celu udania się do lekarza i wykonania dalszych badań.

Zobacz również opis choroby: Ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń

Górny układ oddechowy

Pierwszą grupą przyczyn, które można wymienić, są symptomy związane z górną częścią układu oddechowego. W tym zakresie można rozróżnić bóle zatok nosowych, wydzielanie krwawego płynu z nosa, czy katar. Są to objawy charakterystyczne dla przeziębienia, ale w przeciwieństwie do nich, nie ustępują pod wpływem leczenia i nasilają się z czasem.

Katar w ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń może spowodować nawet uszkodzenie zatok, co wywołuje ból. Zatykają się także, znajdujące się w uszach, trąbki Eustachiusza, co prowadzi do znacznego pogorszenia słuchu. Dodatkowo, infekcja bakteryjna może pogorszyć objawy i wywołać przewlekły ból zatok.

Płuca i nerki

Innymi ważnymi narządami, które mogą ulec uszkodzeniu w wyniku ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń są płuca i nerki. Zacznijmy zatem od tych pierwszych. Chory może odczuwać dyskomfort w klatce piersiowej oraz krótkość oddechu, Możliwy jest również kaszel, czy nawet wykrztuszanie krwi. Często jednak objawy te w ogóle nie występują.

Zmiany w nerkach są dużo częstsze. Pojawiają się one u więcej niż ? ludzi z tym schorzeniem. Mogą one zostać wykryte na podstawie badań krwi lub moczu. Zanim jednak możemy przeprowadzić tego typu testy, podstawowym czynnikiem, który powinien wzbudzić nasz niepokój, jest krew w moczu.

Oczy oraz skóra

W przypadku oczu sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Mogą bowiem wystąpić cztery rodzaje zaburzeń organu wzroku. Należy do nich: zapalenie spojówek, zapalenie twardówki, zapalenie nadtwardówki oraz innego rodzaju zmiany w oku. Tego typu schorzenia, spowodowane przez ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń, są bardzo groźne i wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej. Objawiają się one bólem, zaczerwienieniem i swędzeniem oczu.

Jeśli natomiast chodzi o zmiany skórne, to czasami występują one w postaci małych czerwonych, bądź purpurowych zmian, czy narośli, które mogą, ale nie muszą, być bolesne. Jednak bez względu na to, w przypadku ich zauważenia, powinniśmy niezwłocznie udać się na kontrolę lekarską.

Inne objawy

Pośród pozostałych symptomów choroby, możemy wyróżnić chociażby utratę wagi, zmęczenie, nadmierną potliwość w nocy, brak energii, czy gorączkę.  Mogą być one dość uciążliwe i denerwujące, dlatego warto szybko udać się do lekarza.

Widać zatem, że objawów ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń jest dość sporo. Rzadko jednak występują one równocześnie. Dlatego też, jeśli zauważymy kilka z nich, bądź choćby jeden z poważniejszych symptomów, należy skonsultować się z lekarzem. Pamiętajmy, że szybka diagnoza jest najlepszym leakrstwem.

Autor: Rafał Tomczak

Zobacz również opis choroby: Ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń

Objawy ziarniniaka Wegenera

Ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń dawniej zwane ziarniniakiem Wegenera to inaczej martwicze zapalenie małych tętnic obejmujące głównie górne drogi oddechowe, płuca i nerki. czytaj więcej

Objawy mikroskopowego zapalenia naczyń

Objawy mikroskopowego zapalenia tętnic dotyczą przede wszystkim zmian w nerkach, zmian w płucach oraz zmian skórnych. W przebiegu choroby mamy do czynienia również z objawami ogólnymi. Pierwsze objawy (objawy ogólne) występują w przebiegu wielu innych schorzeń. W związku z tym zdiagnozowanie mikroskopowego zapalenia naczyń, możliwe je... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy