Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy ziarnicy złośliwej

Ziarnica złośliwa to układowa choroba nowotworowa układu chłonnego. Atakuje węzły chłonne i pozawęzłową tkankę limfatyczną. Jej przebieg długo jest bezobjawowy, ale jej specyfika daje szansę na wyleczenia nawet przy późnym rozpoznaniu.

Zobacz również opis choroby: Ziarnica złośliwa

Najczęstszym objawem ziarnicy złośliwej jest niebolesne powiększenie węzłów chłonnych.

Z reguły powiększone są węzły nadobojczykowe i szyjne oraz węzły chłonne niemożliwe do zbadania palpacyjnego, np. okołoprzeponowe. W wielu przypadkach kształt szyi może ulec deformacji.

Ziarnica złośliwa może objawiać się w inny sposób, nie typowy, inny dla każdego człowieka.

Może wystąpić gorączka, dotyczy ona 30% chorych, czasami przebiega w postaci wieczornych zwyżek temperatury trwających wiele dni przeplatanych okresami bezgorączkowymi. Dosyć często spotykane są też zlewne poty nocne – spotykają one jedną trzecią chorych. Chorzy często tracą na wadze, mogą stracić nawet 10% swojej masy, w przeciągu sześciu miesięcy.

U osób cierpiących na ziarnicę złośliwą występują poalkoholowe bóle węzłów chłonnych. Są to niezidentyfikowane bóle okolicy obojczyków i pach, po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu. Typowe są też bóle kości, które mogą być skutkiem nacieku na kości i rozwoju w mich guzów ziarniczych.

Trzeba pamiętać, że jeżeli zmiany są bardzo zaawansowane, chory nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. O chorobie może informować kaszel, uczucie duszności lub tępe bóle w klatce piersiowej. W chwili, gdy powiększeniu ulega grupa węzłów nadobojczykowych, to najprawdopodobniej w obszarze śródpiersia wystąpi guz powodujący wymienione dolegliwości.

Czasem, przy ziarnicy złośliwej, może dojść do rozwoju zespołu Homera, który charakteryzuje się opadnięciem  powieki górnej, zwężeniem źrenicy i zapadnięciem się gałki ocznej.

Warto też zwrócić uwagę na świąd skóry. Choć nie jest on zaliczony do objawów ogólnych, jest bardzo ważny, gdyż może świadczyć o chorobie bardziej zaawansowanej lub powrocie ziarnicy złośliwej.

Przede wszystkim, trzeba jednak pamiętać, że ziarnica złośliwa jest możliwa do wyleczenia nawet w swym późnym stadium rozwoju. Po zaobserwowaniu któregoś z powyższych objawów, należy zgłosić się do lekarza, który pomoże podjąć odpowiednia kroki.


Autor:

Angelika Szkuta

Zobacz również opis choroby: Ziarnica złośliwa

Objawy obrzęku chłonnego

Obrzęk chłonny to schorzenie, które atakuje układ limfatyczny człowieka, prowadząc do obrzęku skóry i tkanki podskórnej. Aby jednak lepiej zrozumieć tą dolegliwość należy wiedzieć, jakie funkcje pełni sam układ limfatyczny oraz limfa.... czytaj więcej

Żółta gorączka: 500 000 Etiopczyków potrzebuje szczepionki

Etiopczycy mobilizują się przeciwko żółtej gorączce. Od początku 2013 w Etiopii zdiagnozowano 6 nowych przypadków tej choroby. Konsekwencją jest wielka kampania szczepień, która rozpocznie się 10 czerwca, decyzją etiopskiego Ministerstwa Zdrowia.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności