Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy ziarnicy złośliwej

Ziarnica złośliwa to układowa choroba nowotworowa układu chłonnego. Atakuje węzły chłonne i pozawęzłową tkankę limfatyczną. Jej przebieg długo jest bezobjawowy, ale jej specyfika daje szansę na wyleczenia nawet przy późnym rozpoznaniu.

Zobacz również opis choroby: Ziarnica złośliwa


Najczęstszym objawem ziarnicy złośliwej jest niebolesne powiększenie węzłów chłonnych.

Z reguły powiększone są węzły nadobojczykowe i szyjne oraz węzły chłonne niemożliwe do zbadania palpacyjnego, np. okołoprzeponowe. W wielu przypadkach kształt szyi może ulec deformacji.

Ziarnica złośliwa może objawiać się w inny sposób, nie typowy, inny dla każdego człowieka.

Może wystąpić gorączka, dotyczy ona 30% chorych, czasami przebiega w postaci wieczornych zwyżek temperatury trwających wiele dni przeplatanych okresami bezgorączkowymi. Dosyć często spotykane są też zlewne poty nocne ? spotykają one jedną trzecią chorych. Chorzy często tracą na wadze, mogą stracić nawet 10% swojej masy, w przeciągu sześciu miesięcy.

U osób cierpiących na ziarnicę złośliwą występują poalkoholowe bóle węzłów chłonnych. Są to niezidentyfikowane bóle okolicy obojczyków i pach, po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu. Typowe są też bóle kości, które mogą być skutkiem nacieku na kości i rozwoju w mich guzów ziarniczych.

Trzeba pamiętać, że jeżeli zmiany są bardzo zaawansowane, chory nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. O chorobie może informować kaszel, uczucie duszności lub tępe bóle w klatce piersiowej. W chwili, gdy powiększeniu ulega grupa węzłów nadobojczykowych, to najprawdopodobniej w obszarze śródpiersia wystąpi guz powodujący wymienione dolegliwości.

Czasem, przy ziarnicy złośliwej, może dojść do rozwoju zespołu Homera, który charakteryzuje się opadnięciem  powieki górnej, zwężeniem źrenicy i zapadnięciem się gałki ocznej.

Warto też zwrócić uwagę na świąd skóry. Choć nie jest on zaliczony do objawów ogólnych, jest bardzo ważny, gdyż może świadczyć o chorobie bardziej zaawansowanej lub powrocie ziarnicy złośliwej.

Zobacz inne możliwe przyczyny świądu skóry: Swędzenie skóry całego ciała bez wysypki

Przede wszystkim, trzeba jednak pamiętać, że ziarnica złośliwa jest możliwa do wyleczenia nawet w swym późnym stadium rozwoju. Po zaobserwowaniu któregoś z powyższych objawów, należy zgłosić się do lekarza, który pomoże podjąć odpowiednia kroki.

Autor: Angelika Szkuta

Zobacz również opis choroby: Ziarnica złośliwa

Objawy chorób układu krwiotwórczego

Choroby układu krwiotwórczego manifestują się szeregiem objawów ogólnych, które występują również w bardzo wielu chorobach niedotyczących tego układu. W związku z tym na podstawie objawów zgłoszonych przez pacjenta można jedynie podejrzewać chorobę układu krwiotwórczego i niezbędne do prawidłowej diagnozy są badania morfolog... czytaj więcej

Objawy obrzęku chłonnego

Obrzęk chłonny to schorzenie, które atakuje układ limfatyczny człowieka, prowadząc do obrzęku skóry i tkanki podskórnej. Aby jednak lepiej zrozumieć tą dolegliwość należy wiedzieć, jakie funkcje pełni sam układ limfatyczny oraz limfa.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności