Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zespołu pozakrzepowego

Osoby, które przeszły zakrzepicę żył głębokich nóg, po wielu miesiącach, a nawet latach mogą spodziewać się zespołu pozakrzepowego. Objawy taki jak ból, obrzęk są dokuczliwe i mogą utrudniać codzienne życie, dlatego warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

Zobacz również opis choroby: Zespół pozakrzepowy

Zespół pozakrzepowy to następstwa chorobowe, mogące pojawić się po przejściu zakrzepicy żył głębokich nóg.

Pojawia się, gdy dochodzi do ponownego udrożnienia żył przy jednoczesnej niewydolności tzw. pompy mięśniowo – zastawkowej łydki.

Jest trudny do zdiagnozowania, ponieważ wyglądem może przypominać pierwotną niewydolność naczyń żylnych lub nawet pierwotny ostry przypadek zakrzepicy.

Najczęstszymi objawami są ból, obrzęk i plamy na skórze. Przebarwienia skórne najczęściej występują w okolicy przedniej i przyśrodkowej dalszej części goleni. W takim miejscu skóra jest sucha, ścieńczała, łuszcząca się i bardzo swędząca. Razem z rozwojem choroby pojawiają się lokalne stwardnienia skóry, która miejscami staje się bolesna i wrażliwa na dotyk.

Napięta i lśniąca pokrywa się czerwono – brunatnymi plamkami. Nawet nieznaczne uszkodzenie takiej skóry może spowodować owrzodzenie. Zwykle występują one na goleni, nad kostkami, ale także na podudziach. Przy tym schorzeniu nawet najmniejsza rana może – zamiast się goić – stale być otwarta i sączyć lepką wydzielinę. Niekiedy z zespołu pozakrzepowego wynika rozsiew owrzodzeń potrafiących objąć cały obwód goleni i drążyć głęboko aż do powięzi pokrywającej mięśnie.

Wystąpić może też obrzęk i ociężałość nóg, która nasila się podczas chodzenia lub długiego stania.

Osoby, które cierpiały na zakrzepicę żył głębokich nóg powinny pamiętać o stałym obserwowaniu zmian na swoich nogach i w przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych, udania się do lekarza.


Autor:

Angelika Szkuta

Zobacz również opis choroby: Zespół pozakrzepowy

Objawy zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych

Zakrzepica żył głębokich jest bardzo poważną chorobą i nie można jej ignorować. Związane są z nią bardzo poważne powikłania takie jak, zator tętnicy płucnej i zespół pozakrzepowy. Zator tętnicy płucnej jest ostrym stanem zagrożenia życia, zespół pozakrzepowy prowadzi natomiast do inwalidztwa.... czytaj więcej

Niebolesny obrzęk stóp

Obrzęk stóp bez bólu może oznaczać problemy z układem krążenia. Niebolesny obrzęk może być spowodowany przewlekłą niewydolnością żył. Często spuchnięte stopy są objawem niewydolności serca. Jeżeli dolegliwości stóp spowodowane są tymi chorobami, chorzy odczuwają również inne objawy towarzyszące.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy