Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zawału mózgu

Inne nazwy objawów choroby: Objawy niedokrwiennego udaru mózgu;

Zawał mózgu, a inaczej niedokrwienny udar mózg, to choroba, której objawy są zarazem bardzo specyficzne i bardzo niebezpieczne. Prowadzą do niesprawności fizycznej, a w konsekwencji nawet do śmierci.

Zobacz również opis choroby: Zawał mózgu

Objawy niedokrwiennego udaru mózgu, są różne w zależności od tego, jaki fragment mózgu zaatakuje choroba. Mózg człowieka jest podzielony na kilka części. Jeżeli choroba zaatakuje korę mózgu odpowiadającą za ruch, to w konsekwencji chory, narażony jest na niedowład, na przykład oznaczać może to sparaliżowanie jednej części ciała. W przypadku jeżeli choroba zaatakuje korę odpowiadającą za czucie, to wystąpić mogą objawy związane z zaburzeniem czucia czy dotyku. Również tyczy się to funkcji wzrokowych, które narażone są na działanie choroby. Taka osoba, może stracić wzrok. Wszystkie te objawy są bardzo niebezpieczne, jednak poprzedzone mogą zostać tymczasowym atakiem choroby, objawiającym się właśnie chwilowymi napadami, które po jakimś czasie ustępują. Innymi konsekwencjami a jednocześnie objawami choroby, może być:

  • zespół Webera.
  • zespół Wallanberga.
  • zespół Beneditka.
  • zespół milarda.

Wszystkie te zespoły i objawy, spowodowane są udarem mózgu.

Co może przyczyniać się do zawału mózgu?

Przyczyny mogą leżeć w podłożu genetycznym lub być konsekwencją czy powikłaniem innych chorób, takich jak choroby serca, choroby niedokrwienne serca czy na przykład nadczynność tarczycy. Istotny jest również styl życia, a zwłaszcza dieta. Otyłość do kolejny czynnik przyczyniający się w dużej mierze do powstania choroby. Gromadzący się tłuszcz w organizmie uniemożliwia prawidłowy transport krwi w organizmie. Również tyczy się to osób, cierpiących na podwyższony cholesterol czy cukrzycę.

Leczenie udaru mózgu

Leczenie w dużej mierze zależy od czynników, które przyczyniły się do powstania choroby. Zazwyczaj podawane są lekarstwa dożylne lub antybiotyki, które przynoszą korzystne rezultaty. Choroba prowadzić może nawet do śmierci, dlatego bardzo ważna jest szybka interwencja. Możliwe jest również leczenie trombolityczne, jednak jest ono bardzo rzadkie, ponieważ wymaga ono znalezienia szpitala ze specjalnym oddziałem udarowym. Najlepszym leczeniem jest oczywiście zapobieganie, dlatego zaleca się zwłaszcza osobom starszym na regularne wizyty u lekarza i badania kontrolne.

Zobacz również opis choroby: Zawał mózgu

Utrata węchu może być sygnałem ostrzegawczym

Badanie na 3 tys. osób wykazało, że 39% dorosłych z najsłabszym węchem zmarło w ciągu pięciu lat - w przeciwieństwie do zaledwie 10%, które poprawnie zidentyfikowali zapachy. czytaj więcej

Objawy stłuczenia mózgu

Stłuczenie mózgu jest urazowym uszkodzeniem tkanek w mózgu. Powstaje wskutek dużej różnicy ciśnień w jamie czaszki. Wiąże się z występowaniem krwawych wybroczyn w korze mózgu i istocie białej. Stłuczenie mózgu najczęściej pojawia się w płacie czołowym i skroniowym. Rzadziej występuje na powierzchn... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy