Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zakrzepowej plamicy małopłytkowej

Zakrzepowa plamica małopłytkowa ujawnia się nagle i jej objawy mogą wydawać się pozornie błahe, jednak zbagatelizowane, prowadzą w konsekwencji nawet do śmierci. Dlatego warto zareagować na czas!

Zobacz również opis choroby: Zakrzepowa plamica małopłytkowa

Bądź czujny po przeziębieniu!

Objawy zakrzepowej plamicy małopłytkowej (w skrócie TTP) często ujawniają się po ustąpieniu zakażenia górnych dróg oddechowych (czyli powszechnego przeziębienia). Lekarze nie są pewni co do związku pomiędzy tymi dwoma schorzeniami, jednak być może wynika to po prostu z osłabionej kondycji organizmu.

Tak więc, pacjenci zgłaszający się z objawami TTP często wspominają o przebytej wcześniej infekcji wirusowej. Zazwyczaj główną dolegliwością jaka im wtedy towarzyszy jest wysoka gorączka, którą można łatwo pomylić z nawrotem przeziębienia.

Intensywny ból głowy i brzucha

Jeśli gorączce towarzyszą silne bóle głowy, wciąż można doszukiwać się przyczyn w niedoleczonym przeziębieniu, jednak jeśli dodatkowo pojawia się silny ból brzucha, a do tego jesteśmy w stanie wyczuć powiększenie narządów wewnętrznych takich jak: wątroba czy śledziona, to wyraźny znak, że mamy do czynienia z poważniejszym schorzeniem.

Powiększenie wątroby jest łatwo wykrywalne, ponieważ narząd ten wzrasta do takich rozmiarów, iż możemy poczuć go dotykając dłonią prawej strony swojego brzucha. Czasami odczuwamy równocześnie ból o różnym stopniu nasilenia, jednak zdarza się również tak, że powiększona wątroba daje o sobie znać tylko poprzez łagodne kłucie w okolicy podżebrowej.

Zaburzenia neurologiczne

W 90% przypadków występują także liczne zaburzenia neurologiczne. Może to być chwilowa utrata świadomości lub mowy czy wystąpienie drgawek lub zdrętwienie poszczególnych części ciała. Towarzyszy im także zaburzenie czucia i utrata władzy w kończynach, nagłe osłabienie uścisku lub tzw. „ugięcie się kolan”. Zalicza się tu również skurcze mięśni twarzy i inne tego typu niespodziewane reakcje organizmu.

Mylna diagnoza

Czasami objawy plamicy małopłytkowej mylone są z objawami żółtaczki, ponieważ sporo dolegliwości jest bardzo podobnych. W przypadku żółtaczki także występują mdłości, stany podgorączkowe i bóle brzucha. Jednak cechą charakterystyczną żółtaczki są zażółcone białki oczne oraz cera.

Nie zawsze pojawiają się one jednak już na początku choroby, więc tym bardziej, nie należy zwlekać z wizyta lekarską. Zarówno plamica, jak i żółtaczka są poważnymi chorobami, dlatego nie wolno ignorować absolutnie żadnego z wyżej wymienionych objawów.


Autor:

Karolina Podlasek

Zobacz również opis choroby: Zakrzepowa plamica małopłytkowa

Czerwone mięso i wędlina w związku z cukrzycą typu 2

Czerwone mięso, a w szczególności wędliny, ma zwiększać w sposób znaczący ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. I na odwrót, źródła protein, takie jak orzechy, produkty mleczne z niską zawartością tłuszczu oraz pełne ziarna, mają zmniejszać to ryzyko.... czytaj więcej

Objawy zakwaszenia organizmu

Dieta współczesnego człowieka w dużej mierze składa się ze składników przetworzonych. Te ostatnie mogą zaburzać równowagę kwasowo-zasadową organizmu, co z kolei prowadzi do tak zwanego zakwaszenia. Sprawdź, jakie objawy zazwyczaj towarzyszą temu schorzeniu oraz jak leczyć skutki niewłaściwej diety.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy