Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy układowych zapaleń naczyń

Układowe zapalenia naczyń należą do grupy chorób układowych tkanki łącznej. Charakteryzują się różnorodnością objawów klinicznych oraz niekiedy ciężkim przebiegiem z zajęciem wielu narządów. Ich cechą wspólną jest proces zapalny obejmujący ścianę naczyń krwionośnych.

Zobacz również opis choroby: Układowe zapalenia naczyń

W zależności od choroby z jaką się łączą mogą mieć różny przebieg, jednak wszystkie zapalenia tego typu powodują następujące objawy: złe samopoczucie, gorączkę, utratę masy ciała, niedokrwistość oraz nocne poty.

Stany zapalne wywołują zwężanie się a czasem całkowite zamykanie naczyń krwionośnych różnego kalibru (grubości) w tkankach i narządach. Czasami są to zmiany ledwo zauważalne lecz w nasilonym stopniu mogą doprowadzić do śmierci pacjenta np. na zawał serca.

Objawy układowego zapalenia naczyń są różne w zależności od tego jak samo zapalenie powstało i jakie powikłania wywołało. Zazwyczaj jednak są one stałe dla danych jednostek chorobowych np. zapalenia dróg oddechowych są charakterystyczne dla ziarniniaka Wegenera, a wystąpienie astmy dla zespołu Churga i Strauss’a. 

Do najczęściej występujących objawów narządowych należą objawy skórne takie jak: plamica wyczuwalna, pokrzywka, wybroczyny czy owrzodzenia. Dla chorób o łagodnym przebiegu typowe są objawy ze strony narządu wzroku (zaburzenia widzenia, zapalenia błony naczyniowej) oraz układu kostnego (zapalenia stawów). Mogą wystąpić również wypryski naskórne charakterystyczne dla mikroskopowych zapaleń naczyń krwionośnych występujących np. w plamicy Henocha-Schoenleina.

Bardzo częsty jest też krwiomocz, który wskazuje na uszkodzenia nerek, mogą one prowadzić do niewydolności i wyjątkowo niebezpiecznego zespołu płucno-nerkowego.  Kiedy choroba ma cięższy przebieg zauważalne są objawy ze strony układu nerwowego takie jak niedokrwienie mózgu czy neuropatia obwodowa charakteryzująca się ostrym uszkodzeniem określonego autonomicznego pnia nerwowego.

Jest ona powodowana zawałami nerwów w wyniku rozległego zniszczenia tzw. tętniczek epineurium. Pojawiają się wtedy, również objawy ze strony układu sercowo-naczyniowego takie jak ubytki tętna, szmery nad tętnicami, kardiomiopatia, niewydolność zastawek serca, zapalenie osierdzia i duże nadciśnienie tętnicze.

Większość tych objawów nie występuje w tym samym czasie. Zazwyczaj pojawia się tylko ich część, która z czasem przybiera na sile. Często układowe zapalenie naczyń dotyka tylko jednego narządu i przenosi się na inne dopiero po pewnym czasie. Kluczowe dla zdrowia pacjenta jest szybkie zdiagnozowanie choroby i rozpoczęcia leczenia. W większości przypadków stosuje się  glikokortykosteroidy w celu poszerzenia naczyń krwionośnych i zmniejszenia stanów zapalnych.

Autor:

Bartłomiej Cerek


Zobacz również opis choroby: Układowe zapalenia naczyń

Reumatoidalne zapalenie stawów: gdzie jesteśmy?

Przewlekła degeneracyjna choroba zapalna, czyli reumatoidalne zapalenie stawów, to choroba mocno upośledzająca. W czasie kongresu European League against Rhumatism, który miał miejsce kilka dni temu, specjaliści mogli podsumować skuteczność wszystkich terapii oraz przyszłe możliwe postępy.... czytaj więcej

Lek na łuszczycowe zapalenie stawów skuteczny w testach klinicznych

Colgene Corp ogłosiła w ubiegły czwartek, że jej eksperymentalny lek na łuszczycowe zapalenie stawów (apremilast) okazał się skuteczny w zaawansowanej fazie testów klinicznych, nie wykazując przy tym istotnych skutków ubocznych. W związku z tym firma zamierza wystąpić o dopuszczenie leku do obrotu w pierwszej połowi... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy