Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy trombofilii

Trombofilia to choroba polegająca na zaburzeniach krzepliwości. W trakcie jej trwania dochodzi do wielokrotnego tworzenia sie zakrzepów zarówno w żyłach głębokich jak i powierzchniowych.

Zobacz również opis choroby: Trombofilia

Trombofilię wywołuje zwykle kilka czynników występujących w tym samym czasie. Mogą występować mutacje w genach odpowiedzialnych za krzepnięcie, między innymi mogą one powodować niedobór białka C lub czynnik V Leiden.

Oprócz mutacji częstym powodem wystąpienia zakrzepicy jest unieruchomienie, zabieg operacyjny, stosowanie antykoncepcji hormonalnej (szczególnie doustnej), palenie papierosów, ciąża. Inne czynniki ryzyka to między innymi wiek powyżej 40 roku życia, choroba nowotworowa, przebyta zakrzepica lub zatorowość płucna, urazy wielonarządowe, miednicy lub kończyn dolnych; odwodnienie, leczenie hormonalne, otyłość, stan po urazie mózgu oraz zaawansowana niewydolność krążenia. Zakrzepica ujawnia się około 45 roku życia.

W tym schorzeniu pojawia się zwolniony przepływ krwi, uszkodzone ściany naczyń oraz zaburzenia czynników pro- i antykoagulacyjne krwi. W związku z tymi działaniami rozpoczynającymi się w organizmie człowieka objawy zakrzepicy to ból przy chodzeniu i staniu, obrzęk kończyn. Ukazuje się zaczerwieniona skóra. W regionie występowania schorzenia może być podwyższona temperatura ciała. Czasami pojawia się zasinienie miejsca chorobowego.

Obrzęk występuje po wypoczynku i zwykle dotyczy nóg. Znajduje się zwykle na jednej nodze, rzadko na obydwu. Chory czuje ból i napięcie w obrzękniętej kończynie. Może także odczuwać rozpychanie podczas chodzenia a nawet w czasie spoczynku.

Gdy pojawiają się zabarwienia skóry na czerwonosinawą występuje poszerzenie i uwypuklenie żył podskórnych. Objawy mimo charakterystycznego występowania wymagają dodatkowych badań. Podobne symptomy towarzysza często innym chorobom, m.in. torbielom stawowym lub bakteryjnemu zapaleniu skóry.

Zakrzepica objawia się nagle. Schorzenie rozwija się w ciągu kilku dni i nieleczone może prowadzić do choroby zakrzepowo-zatorowej oraz do zagrożenia życia. Szybkie rozpoznanie schorzenia i leczenie zmniejsza ryzyko choroby oraz występujących przy niej powikłań. W przypadku pojawienia się powyższych objawów należy natychmiast udać się do lekarza. Wykona on badanie potwierdzające zakrzepicę lub zdiagnozuje inną przyczynę dolegliwości.

Autor:

Aleksandra Kozłowska

Zobacz również opis choroby: Trombofilia

Szpiczak mnogi: badania nad rakiem pokazują, że wadliwe geny zwiększają zagrożenie chorobą

Geny danej osoby mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na pewien typ raka szpiku kostnego o 30%, jak zasugerowało nowe badanie. Odkrycia te, których dokonał zespół naukowców z instytutu badań nad rakiem Institute of Cancer Research (ICR), mogą poprowadzić do ulepszenia diagnozy oraz poprawy leczenia szpiczaka mnogiego.... czytaj więcej

Objawy choroby Takayasu

Pierwszy opis choroby został opublikowany w 1905 roku przez Mikito Takayasu. Na początku rozwoju choroby mamy do czynienia z objawami podobnymi do objawów grypy oraz dolegliwościami występującymi w chorobach reumatycznych. Bywa również, że pierwszym objawem choroby Takayasu jest przypadkowo wykryty tętniak aorty piersiowej.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Dobre

Dobry merytoryczny artykuł. Dziękuje....

27-05-2021 12:55

~Janek

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy