Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy trombocytopenii

Trombocytopenia ? nazywana również małopłytkowością ? to stan chorobowy, w którym ilość płytek krwi jest zbyt mała. Schorzenie może doprowadzić między innymi do anemii czy do poważnych oraz obfitych krwotoków.

Zobacz również opis choroby: Trombocytopenia

Trombocytopenia jako objaw

Warto pamiętać, że małopłytkowość jest z reguły objawem poważnych i niebezpiecznych chorób. Takich jak chociażby białaczka. Mała ilość płytek krwi jest również związana z zaburzeniami układu odpornościowego oraz z zanikiem szpiku. Jeśli obniżenie poziomu trombocytów jest niewielkie, zaburzenie wykrywa dopiero badanie morfologiczne krwi. Wielu lekarzy zaleca rutynowe wykonywanie morfologii przynajmniej raz w roku.

Najważniejsze objawy trombocytopenii

Niektóre objawy trombocytopenii są bardzo subtelne. U osób zmagających się z problemem małopłytkowości występują nietypowo długie krwawienia po skaleczeniu się lub zranieniu. Innym objawem mogą być łatwo tworzące się siniaki oraz krwawienia podskórne (w postaci czerwono-fioletowych plamek imitujących wysypkę). Do lekarza trzeba zwrócić się również wtedy, gdy:

  • w moczu i kale pojawia się krew,
  • u kobiet pojawiają się bardzo obfite miesiączki,
  • po zabiegu chirurgicznym bądź dentystycznym towarzyszą nam silne krwawienia,
  • pojawia się krwawienie z nosa bądź dziąseł.

Małopłytkowość jest stosunkowo niegroźnym schorzeniem, jednak nie warto go bagatelizować. Nieleczona trombocytopenia może prowadzić do różnych powikłań i być objawem poważniejszej choroby. Dlatego też po zaobserwowaniu u siebie powyższych objawów, należy zwrócić się do lekarza w celu wyleczenia przykrych dolegliwości.

Zobacz również opis choroby: Trombocytopenia

Niewystarczająca ilość snu podnosi ciśnienie krwi w nocy

Niewysypianie się przez dłuższy okres czasu, powoduje podnoszenie się ciśnienia krwi w nocnych godzinach.Oto najnowsze badania Kliniki Mayo, które zostały zaprezentowane podczas 64. dorocznej Sesji Naukowej Uniwersytetu Kardiologicznego w San Diego.... czytaj więcej

Objaw Babińskiego

Objawy Babińskiego został po raz pierwszy opisany w 1896 roku przez francuskiego neurologa pochodzenia polskiego Józefa Babińskiego. Obecnie jest to jeden z najważniejszych objawów neurologicznych, które świadczą o uszkodzeniu części układu nerwowego kontrolującego ruchy dowolne i postawę ciała.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Jak chronić się przed kleszczami?

Jak chronić się przed kleszczami?

Zapobieganie chorobom odkleszczowym »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności