Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy tętniaka aorty

Tętniak aorty jest stanem zagrażającym życiu człowieka, bowiem w obszarze, w którym występuje, może dojść do osłabienia budowy naczynia, co w konsekwencji może doprowadzić do pęknięcia aorty i krwotoku, który jest największym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzkiego.

Zobacz również opis choroby: Tętniak aorty

Schorzenie to powstaje w wyniku wzmożonego krzepnięcia krwi do jakiego dochodzi w miejscu poszerzenia. Na skutek tego skrzepy krwi mogą zostać przeniesione wraz z krwią do innych naczyń, powodując ich niedrożność, co nazywa się zamknięciem światła naczyń.

Wówczas może także dojść do niedokrwienia owych narządów. Poszerzenie ściany aorty może być tak rozległe, że może dojść do ucisku sąsiadujących narządów, co uniemożliwi im prawidłowe funkcjonowanie.

Objawy i następstwa tętniaka aorty


Tętniak aorty objawia się przede wszystkim bólami brzucha, pleców oraz klatki piersiowej. W momencie naciskania przez tętniak innych narządów pojawiają się wtedy dodatkowe dolegliwości bólowe.

Oprócz tego możemy zauważyć takie objawy jak kaszel, duszności i problemy z przełykaniem. Tętniak aorty może ujawnić się dopiero po jego pęknięciu, co objawia się przede wszystkim ogromnym bólem, zasłabnięciem, a nawet śmiercią.

Tętniak w szczególności ten brzuszny wypełniony jest skrzeplinami, co może powodować zatory i udary mózgu.

Następstwa tętniaka aorty są bardzo poważne. Gdyż zwykle powiększa się on z czasem, a co za tym idzie, naciskać będzie na inne narządy, powodując ich złą pracę. Powiększający się tętniak może w końcu pęknąć i spowodować krwotok wewnętrzny.

Według badań ryzyko śmierci w momencie pęknięcia aorty przekracza 80%.

Jako leczenie stosuje się jedynie metodę operacyjną, polegającą na zoperowaniu poszerzonej ściany naczynia. Diagnoza i leczenie są najbardziej kluczowe, gdyż życie pacjenta który cierpi na tętniaka aorty jest zagrożone i wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej.

Zobacz również opis choroby: Tętniak aorty

Objawy rozwarstwienia aorty

Rozwarstwienie aorty jest schorzeniem bezpośrednio zagrażającym życiu. Powstaje na skutek dostania się krwi pomiędzy wewnętrzne ściany aorty, które uległy pęknięciu. W następstwie powstaje nowy kanał przepływu krwi, który szerzy się wzdłuż aorty, powiększając rozwarstwienie.... czytaj więcej

Objawy nowotworu złośliwego serca

Nowotwory złośliwe serca można podzielić na pierwotne lub wtórne. Wtórne występują znacznie częściej i są one przerzutami z innego nowotworu do serca. Do nowotworów złośliwych zalicza się m.in.  naczyniakomięsak, mięsak prążkowanokomórkowy, tłuszczakomięsak, włókniakomięsak oraz nerwiakow?... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy