Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy skazy krwotocznej

Skaza krwotoczna to krótko mówiąc skłonność do krwawień w obrębie tkanek (np. skóry i błon śluzowych), narządów (np. nosa, stawów) oraz układów (np. pokarmowego, moczowo-płciowego, ośrodkowego układu nerwowego).

Zobacz również opis choroby: Skaza krwotoczna

Fizjologicznie krew pozostaje w układzie krążenia w obrębie naczyń krwionośnych. Jeśli żyły lub tętnice zostaną uszkodzone, krew zaczyna wyciekać na zewnątrz lub do tkanek (tzw. krwawienie wewnętrzne). Ciało blokuje utratę krwi poprzez złożony proces krzepnięcia. Jeśli proces ten zostanie zaburzony na pewnym etapie, to pojawiać się będą zbyt częste i nadmierne krwawienia.

Objawy skazy krwotocznej


Objawy skazy krwotocznej są bardzo widoczne. U osób dotkniętych tym zaburzeniem obserwuje się małe, pojedyncze, czerwone lub czerwono-niebieskie plamki o średnicy od 1 do 5 milimetrów, które tworzą swego rodzaju wysypkę. Zmiany są spowodowane niewielkimi krwawieniami podskórnymi.

Głębsze krwawienia pod skórą wywołują zasinienia. Aby poznać, że widoczne plamki są oznaką skazy krwotocznej, a nie powiększonych naczyń krwionośnych wystarczy nacisnąć skórę w miejscu zmiany. Jeśli przyczyną plamki jest powiększenie naczyń krwionośnych, czerwone zabarwienie tymczasowo ustępuje. W przypadku skazy krwotocznej plamki nie bledną pod wpływem ucisku. Zmiany charakterystyczne dla tej dolegliwości zwykle pojawiają się i znikają w ciągu 3-5 dni. Plamki mogą wystąpić na dowolnej części ciała, ale najczęściej są obecne na goleni.
Przyczyny skazy krwotocznej

Przyczyny skazy krwotocznej są zróżnicowane względem podtypu skazy. Najczęściej występuje skaza krwotoczna o etiologii małopłytkowej, związana ze zbyt małą liczbą trombocytów we krwi. Może mieć ona bardzo różną etiologię, począwszy od wad genetycznych i wrodzonych, skończywszy na powikłaniach innych chorób i czynników środowiskowych.

Leczenie

Dobór leczenia jest uzależniony od typu skazy. W przypadku skazy płytkowej leczenie polega na łagodzeniu objawów, ponieważ jednym z objawów są siniaki, powstające z powodu niedoboru witaminy C., leczenie polega na wyrównaniu tego niedoboru.

Jeśli chodzi o skazę płytkową postępowanie uzależnione jest od typu małopłytkowości. Możliwe są np.: przetaczanie koncentratu płytek krwi, przeszczep szpiku kostnego, podawanie leków sterydowych. Natomiast postępowanie przy skazie osoczowej zależy od choroby podstawowej. Może być zastosowane przetaczanie krwi oraz farmakologiczne wspomaganie prawidłowego krążenia. W razie zauważenia któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów należy czym prędzej skonsultować się ze specjalistą.

Zobacz również opis choroby: Skaza krwotoczna

Objawy nadmiernego krwawienia miesięcznego

Nadmierne krwawienie miesięczne (menorrhagia) ma różne przyczyny. Zazwyczaj jest skutkiem zażywania środków antykoncepcyjnych lub zaburzenia hormonalnego. Może je, również wywołać wkładka domaciczna, rak trzonu macicy czy pojawiające się mięśniaki na macicy. ... czytaj więcej

Objawy niewydolności krążenia

Osoby chorujące na serce i mające problemy z układem krążenia mogą doprowadzić do wystąpienia niewydolności krążenia. Choroba ta powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie układu krążenia co jest spowodowane obniżoną  pracą minutową serca. Powoduje to niewystarczające zaopatrywanie tkanek w krew bogatą w tlen i substancję odżywcz... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy