Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy sinicy

Sinicę dzielimy na dwa typy: obwodową i centralną. Odróżnić sinicę obwodową od sinicy centralnej, pozwalają m.in. objawy, które są różne w zależności od typu sinicy. Objawy tej pierwszej dotyczą przede wszystkim kończyn. Zmiany związane z sinicą centralną pojawiają się w obrębie jamy ustnej.

Zobacz również opis choroby: Sinica

Sinica, jak sugeruje nazwa, charakteryzuje się sinym zabarwienie skóry lub błon śluzowych. Może również dotyczyć paznokci. Zmieniona barwa skóry określana jest również jako sinoniebieska lub niebieskawe zabarwienie skóry.

Sinica obwodowa a sinica centralna

Odróżnić sinicę centralna od sinicy obwodowej pozwala tzw. objaw Lewisa. Polega on na masażu płatka ucha chorego, czego skutkiem będzie napływ zwiększonej ilości krwi. Jeżeli mamy do czynienia z sinicą obwodową, to sinica ustąpi. Kiedy mamy do czynienia z sinica centralną, to napływ krwi nie spowoduje ustąpienia sinicy. Jest to związane z różnymi przyczynami sinicy obwodowej i centralnej. Obwodowa jest wynikiem zmniejszonego zaopatrzenia tkanek w tlen, która może nastąpić np. w wyniku wyziębienia organizmu, kiedy w celu zmniejszenia utraty ciepła, zamknięte zostają małe tętniczki i naczynia krwionośne. Centralna najczęściej związana jest z chorobami serca lub płuc. Objawy pojawiają się w wyniku niedostatecznej ilości tlenu we krwi.

Objawy sinicy obwodowej

Objawy sinicy obwodowej głównie dotyczą dystylnych części ciała. Określenie dystylne można rozumieć jako końcowe części ciała. W związku z tym objawy sinicy obwodowej będą dotyczyć płatków uszu, warg, dłoni i stóp. Pojawienie się zasinienie warg może oznaczać zarówno sinicę centralna, jak i obwodową. Każdy rodzaj sinicy może świadczyć o chorobie serca.

Objawy sinicy centralnej

W sinicy centralnej mamy do czynienia z objawami, które pojawiają się w obrębie jamy ustnej. Zmiana barwy na sinawą widoczna jest na wargach, języku, błonach śluzowych jamy ustnej. Podobnie jak w przypadku sinicy obwodowej przyczyna pojawienia się tych objawów tkwi najczęściej w nieprawidłowym funkcjonowaniu serca. Objawy sinicy centralnej mają swoje źródło także w chorobach związanych z płucami, które utrudniają prawidłowe zaopatrzenie krwi w tlen.

Zobacz również opis choroby: Sinica

Objawy grzybicy stóp

Objawy grzybicy mogą z pozoru przypominać zwykłe zaczerwienia i obtarcia, dzięki czemu grzybica skóry stóp czy też grzybica dłoni może przez dość długi czas rozwijać się na naszym ciele, nie wzbudzając podejrzeń. Ważne jest jednak, by w odpowiednim momencie rozpoznać u siebie rozwijającą się chorobę i udać się do... czytaj więcej

Objaw Raynauda - blednięcie palców rąk lub stóp

Blednięcie palców rąk lub stóp ma charakter napadowy, co oznacza, że pojawia się nagle. Blednięcie pojawia się pod wpływem zimna, emocji lub bez przyczyny. Objaw Raynauda może dotyczyć (rzadko) również nosa i małżowin usznych. Objaw Raynauda, który pojawił się bez uchwytnej przyczyny (jest to 80% przypadków) nazywany jest pierwot... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy