Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy rozwarstwienia aorty

Rozwarstwienie aorty jest schorzeniem bezpośrednio zagrażającym życiu. Powstaje na skutek dostania się krwi pomiędzy wewnętrzne ściany aorty, które uległy pęknięciu. W następstwie powstaje nowy kanał przepływu krwi, który szerzy się wzdłuż aorty, powiększając rozwarstwienie.

Zobacz również opis choroby: Rozwarstwienie aorty

Na chorobę tę narażeni są przede wszystkim mężczyźni po 60 roku życia. Jednakże istnieją różne czynniki, które warunkują powstawanie schorzenia u osób młodszych oraz kobiet.

Najbardziej charakterystycznym objawem wystąpienia rozwarstwienia aorty jest rozdzierający ból w klatce piersiowej, który promieniuje do pleców bądź kończyn. Zwykle towarzyszy mu wysokie ciśnienie oraz typowe objawy wskazujące na wstrząs, do których należą:

  • chłodne kończyny
  • zimny pot
  • bladość skóry
  • trachykardia
  • szmer nad sercem
  • brak wyczuwalnego tętna na jednej kończynie

 

Ważną informacją jest także to, iż ból w klatce jest tak silny, że nie ustępuje nawet po podaniu choremu nitrogliceryny.

 

Z kolei w czasie pęknięcia aorty, chory odczuwa nagły i silny ból a objawy mogą być podobne do tych, które towarzyszą zawałowi serca.

 

Wówczas ból promieniuje w kierunku szyi, dochodzi do niewydolności krążenia a chory może odczuwać lęk i nudności. Objawom mogą też towarzyszyć wymioty.

 

Co istotne, wartości ciśnienia tętniczego mierzonego na kończynach górnych mogą być różne.

 

W przypadku podejrzenia rozwarstwienia aorty niezwykle ważne jest szybkie postępowanie, aby nie tylko trafnie zdiagnozować chorego, ale także by zastosować odpowiednią metodę leczenia i uchronić go przed śmiercią, dlatego też stwierdzając u siebie powyższe objawy, nie należy ich bagatelizować, ale w trybie natycmiastowym powiadomić służby medyczne.

Zobacz również opis choroby: Rozwarstwienie aorty

Objawy tętniaka aorty

Tętniak aorty jest stanem zagrażającym życiu człowieka, bowiem w obszarze, w którym występuje, może dojść do osłabienia budowy naczynia, co w konsekwencji może doprowadzić do pęknięcia aorty i krwotoku, który jest największym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzkiego.... czytaj więcej

Objawy nowotworu złośliwego serca

Nowotwory złośliwe serca można podzielić na pierwotne lub wtórne. Wtórne występują znacznie częściej i są one przerzutami z innego nowotworu do serca. Do nowotworów złośliwych zalicza się m.in.  naczyniakomięsak, mięsak prążkowanokomórkowy, tłuszczakomięsak, włókniakomięsak oraz nerwiakow?... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy