Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy rozwarstwienia aorty

Rozwarstwienie aorty jest schorzeniem bezpośrednio zagrażającym życiu. Powstaje na skutek dostania się krwi pomiędzy wewnętrzne ściany aorty, które uległy pęknięciu. W następstwie powstaje nowy kanał przepływu krwi, który szerzy się wzdłuż aorty, powiększając rozwarstwienie.

Zobacz również opis choroby: Rozwarstwienie aorty

Na chorobę tę narażeni są przede wszystkim mężczyźni po 60 roku życia. Jednakże istnieją różne czynniki, które warunkują powstawanie schorzenia u osób młodszych oraz kobiet.

Najbardziej charakterystycznym objawem wystąpienia rozwarstwienia aorty jest rozdzierający ból w klatce piersiowej, który promieniuje do pleców bądź kończyn. Zwykle towarzyszy mu wysokie ciśnienie oraz typowe objawy wskazujące na wstrząs, do których należą:

  • chłodne kończyny
  • zimny pot
  • bladość skóry
  • trachykardia
  • szmer nad sercem
  • brak wyczuwalnego tętna na jednej kończynie

 

Ważną informacją jest także to, iż ból w klatce jest tak silny, że nie ustępuje nawet po podaniu choremu nitrogliceryny.

 

Z kolei w czasie pęknięcia aorty, chory odczuwa nagły i silny ból a objawy mogą być podobne do tych, które towarzyszą zawałowi serca.

 

Wówczas ból promieniuje w kierunku szyi, dochodzi do niewydolności krążenia a chory może odczuwać lęk i nudności. Objawom mogą też towarzyszyć wymioty.

 

Co istotne, wartości ciśnienia tętniczego mierzonego na kończynach górnych mogą być różne.

 

W przypadku podejrzenia rozwarstwienia aorty niezwykle ważne jest szybkie postępowanie, aby nie tylko trafnie zdiagnozować chorego, ale także by zastosować odpowiednią metodę leczenia i uchronić go przed śmiercią, dlatego też stwierdzając u siebie powyższe objawy, nie należy ich bagatelizować, ale w trybie natycmiastowym powiadomić służby medyczne.

Zobacz również opis choroby: Rozwarstwienie aorty

Objawy rozwarstwienia aorty

Rozwarstwienie aorty jest schorzeniem bezpośrednio zagrażającym życiu. Powstaje na skutek dostania się krwi pomiędzy wewnętrzne ściany aorty, które uległy pęknięciu. W następstwie powstaje nowy kanał przepływu krwi, który szerzy się wzdłuż aorty, powiększając rozwarstwienie.... czytaj więcej

Objawy nowotworu złośliwego serca

Nowotwory złośliwe serca można podzielić na pierwotne lub wtórne. Wtórne występują znacznie częściej i są one przerzutami z innego nowotworu do serca. Do nowotworów złośliwych zalicza się m.in.  naczyniakomięsak, mięsak prążkowanokomórkowy, tłuszczakomięsak, włókniakomięsak oraz nerwiakow?... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności