Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy rozwarstwienia aorty

Rozwarstwienie aorty jest schorzeniem bezpośrednio zagrażającym życiu. Powstaje na skutek dostania się krwi pomiędzy wewnętrzne ściany aorty, które uległy pęknięciu. W następstwie powstaje nowy kanał przepływu krwi, który szerzy się wzdłuż aorty, powiększając rozwarstwienie.

Zobacz również opis choroby: Rozwarstwienie aorty

Na chorobę tę narażeni są przede wszystkim mężczyźni po 60 roku życia. Jednakże istnieją różne czynniki, które warunkują powstawanie schorzenia u osób młodszych oraz kobiet.

Najbardziej charakterystycznym objawem wystąpienia rozwarstwienia aorty jest rozdzierający ból w klatce piersiowej, który promieniuje do pleców bądź kończyn. Zwykle towarzyszy mu wysokie ciśnienie oraz typowe objawy wskazujące na wstrząs, do których należą:

  • chłodne kończyny
  • zimny pot
  • bladość skóry
  • trachykardia
  • szmer nad sercem
  • brak wyczuwalnego tętna na jednej kończynie

 

Ważną informacją jest także to, iż ból w klatce jest tak silny, że nie ustępuje nawet po podaniu choremu nitrogliceryny.

 

Z kolei w czasie pęknięcia aorty, chory odczuwa nagły i silny ból a objawy mogą być podobne do tych, które towarzyszą zawałowi serca.

 

Wówczas ból promieniuje w kierunku szyi, dochodzi do niewydolności krążenia a chory może odczuwać lęk i nudności. Objawom mogą też towarzyszyć wymioty.

 

Co istotne, wartości ciśnienia tętniczego mierzonego na kończynach górnych mogą być różne.

 

W przypadku podejrzenia rozwarstwienia aorty niezwykle ważne jest szybkie postępowanie, aby nie tylko trafnie zdiagnozować chorego, ale także by zastosować odpowiednią metodę leczenia i uchronić go przed śmiercią, dlatego też stwierdzając u siebie powyższe objawy, nie należy ich bagatelizować, ale w trybie natycmiastowym powiadomić służby medyczne.

Zobacz również opis choroby: Rozwarstwienie aorty

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności