Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy retinopatii nadciśnieniowej

Retinopatia jest jednym z wielu powikłań nieleczonego nadciśnienia. Jej przebieg jest o tyle niebezpieczny, iż przez dość długi czas nie daje żadnych objawów, a w efekcie całkowite wyleczenie choroby może stać się niemożliwe. Najgorszymi z powikłań schorzenia są nieodwracalne upośledzenia wzroku, a nawet ślepota.

Zobacz również opis choroby: Retinopatia nadciśnieniowa

Pierwszym z najczęściej niepokojących i odczuwalnych przez chorego objawów jest pogorszenie wzroku. Na początku jednak dochodzi zwykle do zmniejszania się średnicy tętniczek oraz ich nienaturalnego wyprostowania, a także rozszerzenia się naczyń żylnych i ich skurczy. Ściany tętniczek zaczynają twardnieć, głównie na skutek ucisku (objaw Salusa, Gunna i Bonneta ). Kolejnym symptomem są przecieki naczyniowe i krwotoki, tworzące w siatkówce wybroczyny i wysięki. W niektórych przypadkach pojawia się obrzęk tarczy nerwu wzrokowego, a wówczas rokowanie jest zwykle dużo gorsze.

Dopiero krwawienie i samo przerwanie ciągłości naczyń, objawia się w postaci zaburzenia ostrości widzenia, ubytków i wyginania się obrazu.

Tętnicy uciskając naczynia żylne zwalniają przepływ krwi, co skutkuje powstawaniem drobnych zakrzepów. Wówczas leczenie przebiega dość łatwo i bezobjawowo. Dużo trudniej cofnąć zachodzące zmiany, jeśli schorzeniu towarzyszy przewlekły obrzęk i krwotoki przedostające się do siatkówki i plamki oka. Na szczęście takie sytuacje są zwykle skrajne i rzadko spotykane.

Nadciśnienie może także prowadzić do uszkodzenia innych części naszego oka, jak na przykład  nerwu wzrokowego (neuropatia nadciśnieniowa) lub błony naczyniowej (choroidopatia nadciśnieniowa).

Szczególnie niebezpieczne dla  wzroku są powikłania, jakie niesie ze sobą nieleczone nadciśnienie. Należy do niej między innymi zakrzep żyły środkowej siatkówki, zator tętnicy, przednia niedokrwienna neuropatia nerwu wzrokowego oraz retinopatia cukrzycowa. Ta ostatnia, gównie ze względu wzrostu zachorowań na cukrzycę stała się główną przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Niektóre z objawów tego typu schorzenia są podobne do opisanych powyżej. W przeciwieństwie do retinopatii nadciśnieniowej przy której stosowane jest zwykle leczenie farmakologiczne, tutaj nieraz niezbędna okazuje się witrektomia bądź fotokoagulacja laserowa siatkówki.

Retinopatia występuje także u wcześniaków. Powstałe wówczas uszkodzenie siatkówki w okresie około urodzeniowym często staje się przyczyną ślepoty dzieci urodzonych przedwcześnie.

Retinopatia jest często spotykanym schorzeniem, głównie z powodu zróżnicowanych źródeł jej pochodzenia. Dlatego bardzo ważne są stałe konsultacje z lekarzem i czujność w przypadku jakichkolwiek objawów szczególnie przy towarzyszącym problemie nadciśnienia, czy cukrzycy.

Zobacz również opis choroby: Retinopatia nadciśnieniowa

Objawy nadciśnienia naczyniowo-nerkowego

Nadciśnienie naczyniowo-nerkowe jest to nadciśnienie tętnicze spowodowane przez niedokrwienie nerki. Jest też najczęstszą postacią nadciśnienia tętniczego wtórnego. A jakie są jego objawy? czytaj więcej

Objawy nadciśnienia tętniczego

Objawia się rannymi bólami głowy w okolicy potylicy. Nadmierną pobudliwością, bezsennością. Odczuwalne jest kołatanie serca, bóle wieńcowe oraz obserwuje się zaczerwienioną twarz, szyję, klatkę piersiową. Najczęściej jednak nieprawidłowe wartości ciśnienia tętniczego są wykrywane przypadkowo w czasie rutynowego pomiaru.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy