Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy przekrwienia

Przekrwienie (z ang. hyperemia) to zwiększenie ilości krwi w danym narządzie, co wynika ze zwiększonego dopływu krwi tętniczej (przekrwienie czynne) albo utrudnionego odpływu krwi żylnej (przekrwienie bierne). Przekrwienie może być zjawiskiem fizjologicznym lub patologicznym, może się objawiać nieustępującym zaczerwieniem twarzy, a nieleczone prowadzić do poważnych zmian w narządach.

Zobacz również opis choroby: Przekrwienie

Objawy przekrwienia czynnego

Przekrwienie należy podzielić na przekrwienie czynne i przekrwienie bierne. To pierwsze spowodowane jest poszerzeniem się tętniczek, co powoduje zwiększenie napływu krwi do włośniczek.

Może być zjawiskiem fizjologicznym, objawia się wtedy podczas nadmiernego wysiłku, poprzez mocno zaczerwienioną twarz.

Może być też zjawiskiem patologicznym, a wtedy będzie się objawiało przez porażenie nerwów, które zwężają tętnice (co prowadzi do uszkodzenia lub usunięcia zwoju współczulnego).

Może się też objawiać wysoką gorączką, co pobudza nerwy rozszerzające tętnice. Przekrwienie czynne objawia się również zwiotczeniem miocytów błony środkowej tętnic, w wyniku wpływu zbyt wysokiej temperatury albo zwolnienia istniejącego ucisku na tętnice. Przekrwienie czynne jest zazwyczaj krótkotrwałe i nie powoduje poważnych zaburzeń. Wyjątek może stanowić przekrwienie mózgu, co objawia się silnymi bólami głowy (tzw. „migreną czerwoną”), niekiedy utratą przytomności, a także przekrwieniem gałki ocznej.

Warto też zwrócić uwagę, że przekrwienie czynne może się pojawiać w początkowym stadium zapalenia, a także w chwili zgonu, bowiem wtedy występuje chwilowy skurcz tętnic.

Objawy przekrwienia biernego


Przekrwienie bierne polega na zwiększeniu ciśnienia żylnego, najczęściej jest konsekwencją niewydolności serca i występuje przeważnie w postaci przewlekłej. Przekrwienie to objawia się wzrostem ciśnienia w tętnicy płucnej, często występuje też zastój krwi w przedsionku lewym, żyłach płucnych oraz płucach.

Objawia się też błękitnym podbarwieniem tkanek, czyli tzw. sinicą, która występuje, gdy poziom odtlenowanej hemoglobiny przekracza 5%g., co często jest powiązane z pojawieniem się obrzęków hydrostatycznych.

Objawy ostrego przekrwienia

Należy też wspomnieć o występującym ostrym przekrwieniu, które makroskopowo widoczne jest jako sino-czerwony kolor narządu przeciętego. I takie jest np. ostre przekrwienie płuc, które objawia się wzrostem ciśnienia tętnicy płucnej. W samych płucach charakterystyczne jest zgrubienie i stwardnienie drobnych rozgałęzień tętnic płucnych. Bardzo częste jest również występowanie ostrego przekrwienia wątroby, które objawia się w postaci sinawego koloru powierzchni przekroju, jak i tym, że cała wątroba jest większa.

Autor:

Dorota Bucka

Zobacz również opis choroby: Przekrwienie

Objawy ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego

Do objawów ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego zaliczamy ból zlokalizowany w okolicy prawego podżebrza z promieniowaniem do pleców, najczęściej dolnego kąta łopatki (tzw. kolka wątrobowa), ból palpacyjny w prawym podżebrzu nasilający się podczas głębokiego wdechu (Objaw Murphy'ego) lub przy uderzaniu w łuk żebrowy prawy (ob... czytaj więcej

Objawy ostrego śródmiąższowego zapalenia nerek

Jak każda choroba, ta również posiada swoje charakterystyczne objawy, które powinny wzbudzić w nas niepokój i pokierować na wizytę do lekarza. Pojawiają się one nagle i toczą się w cewkach nerkowych i tkance śródmiąższowej nerki. Aby wykryć chorobę nie wystarczy pojedynczy objaw, gdyż na zapalenie składa się wiele różnych sym... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Twoje zęby reagują bólem na różne bodźce ze środowiska?

Twoje zęby reagują bólem na różne bodźce ze środowiska?

Sprawdź, czy nie dotyczy Cię problem nadwrażliwości zębów! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności