Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy przekrwienia

Przekrwienie (z ang. hyperemia) to zwiększenie ilości krwi w danym narządzie, co wynika ze zwiększonego dopływu krwi tętniczej (przekrwienie czynne) albo utrudnionego odpływu krwi żylnej (przekrwienie bierne). Przekrwienie może być zjawiskiem fizjologicznym lub patologicznym, może się objawiać nieustępującym zaczerwieniem twarzy, a nieleczone prowadzić do poważnych zmian w narządach.

Zobacz również opis choroby: Przekrwienie

Objawy przekrwienia czynnego

Przekrwienie należy podzielić na przekrwienie czynne i przekrwienie bierne. To pierwsze spowodowane jest poszerzeniem się tętniczek, co powoduje zwiększenie napływu krwi do włośniczek.

Może być zjawiskiem fizjologicznym, objawia się wtedy podczas nadmiernego wysiłku, poprzez mocno zaczerwienioną twarz.

Może być też zjawiskiem patologicznym, a wtedy będzie się objawiało przez porażenie nerwów, które zwężają tętnice (co prowadzi do uszkodzenia lub usunięcia zwoju współczulnego).

Może się też objawiać wysoką gorączką, co pobudza nerwy rozszerzające tętnice. Przekrwienie czynne objawia się również zwiotczeniem miocytów błony środkowej tętnic, w wyniku wpływu zbyt wysokiej temperatury albo zwolnienia istniejącego ucisku na tętnice. Przekrwienie czynne jest zazwyczaj krótkotrwałe i nie powoduje poważnych zaburzeń. Wyjątek może stanowić przekrwienie mózgu, co objawia się silnymi bólami głowy (tzw. „migreną czerwoną”), niekiedy utratą przytomności, a także przekrwieniem gałki ocznej.

Warto też zwrócić uwagę, że przekrwienie czynne może się pojawiać w początkowym stadium zapalenia, a także w chwili zgonu, bowiem wtedy występuje chwilowy skurcz tętnic.

Objawy przekrwienia biernego


Przekrwienie bierne polega na zwiększeniu ciśnienia żylnego, najczęściej jest konsekwencją niewydolności serca i występuje przeważnie w postaci przewlekłej. Przekrwienie to objawia się wzrostem ciśnienia w tętnicy płucnej, często występuje też zastój krwi w przedsionku lewym, żyłach płucnych oraz płucach.

Objawia się też błękitnym podbarwieniem tkanek, czyli tzw. sinicą, która występuje, gdy poziom odtlenowanej hemoglobiny przekracza 5%g., co często jest powiązane z pojawieniem się obrzęków hydrostatycznych.

Objawy ostrego przekrwienia

Należy też wspomnieć o występującym ostrym przekrwieniu, które makroskopowo widoczne jest jako sino-czerwony kolor narządu przeciętego. I takie jest np. ostre przekrwienie płuc, które objawia się wzrostem ciśnienia tętnicy płucnej. W samych płucach charakterystyczne jest zgrubienie i stwardnienie drobnych rozgałęzień tętnic płucnych. Bardzo częste jest również występowanie ostrego przekrwienia wątroby, które objawia się w postaci sinawego koloru powierzchni przekroju, jak i tym, że cała wątroba jest większa.

Autor:

Dorota Bucka

Zobacz również opis choroby: Przekrwienie

Objawy ostrego zapalenia rogówki

Rogówka jest to wypukła, zewnętrzna warstwa gałki ocznej w jej przedniej części. Ma za zadanie skupić promienie świetlne. Ostre zapalenie rógówki może doprowadzić nawet do utraty wzroku, dlatego warto znać objawy tej choroby. czytaj więcej

Objawy ostrego zapalenia oskrzeli

Ostre zapalenie oskrzeli to nic innego jak stan zapalny błony śluzowej oskrzeli inaczej tzw. choroba górnych dróg oddechowych. Warto znać objawy ostrego zapalenia oskrzeli, aby móc podjąć skuteczne leczenie. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy