Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego

Nie każda choroba daje widoczne objawy, które może potwierdzić najprostsze badanie. Czasami należy zrobić kilka razy konkretne badanie, jednak obserwacja własnego ciała i jego stanu z pewnością jest bardzo istotna.

Zobacz również opis choroby: Rozsiane krzepnięcie wewnątrznaczyniowe

Rozpoznanie choroby

Rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (z angielskiego DIC) nie da się rozpoznać na podstawie jednego badania. Jeśli jednak cierpi się na choroby, które mogą być przyczyną zachorowania na rozsiane krzepnięcie czyli sepsa, rozległe urazy, wstrząs, nowotwory, powikłania położnicze, należy poddać się seryjnym badaniom polegającym na oznaczeniu parametrów hemostazy. Hemostaza to całość procesów, które nie pozwalają wypływaniu krwi z naczyń krwionośnych, zarówno w prawych warunkach jak i nieprawidłowych. Ze względu na to, że proces ten obejmuje także krzepnięcie oraz fibrynolizę jego zbadanie jest istotne dla odkrycia choroby. Niestety, nie ma jednego testu, który może ocenić z całkowitą pewnością czy DIC występuje. Dlatego istotne jest zawsze znalezienie prawdziwej przyczyny, choroby podstawowej odpowiedzialnej za rozsiane krzepnięcie wewnątrznaczyniowe i rozpoczęcie leczenia.

Objawy rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego

Wyróżnia się ostre i przewlekłe DIC. Ostre, jak sama nazwa wskazuje charakteryzuje się gwałtownym przebiegiem z licznymi krwotokami z ran pooperacyjnych jeśli niedawno została przeprowadzona operacja, z jamy ustnej, dróg rodnych, nosa, miejsc wkłuć w trakcie pobierania krwi lub kroplówek. Pojawia się niedokrwienne uszkodzenie narządów m.in. nerek oraz problemy oddechowe, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do udarów mózgu ? krwotocznego lub niedokrwiennego.

Postać przewlekła ma zdecydowanie łagodniejsze objawy, zwłaszcza w porównaniu z ostrą wersją choroby. W jej przypadku pojawiają się niewielkie objawy skazy krwotocznej w postaci okresowych krwawień z jamy nosowej.

Jak leczyć rozsiane krzepnięcie wewnątrznaczyniowe?

Gdy DIC zostało zdiagnozowane należy przystąpić do leczenia. Jego najważniejszym punktem jest znalezienie choroby podstawowej, która spowodowała wystąpienie tego schorzenia. Wyleczenie podstawowego schorzenia ma szczególne znaczenie dla dalszego zdrowia oraz leczenia, które należy podjąć. Poza tym stosuje się przetaczanie preparatów krwiopodobnych, jeśli jest to niezbędne z powodu krwawienia lub pojawienia się małopłytkowości i skazy krwotocznej.

Dostępne są także leki do stosowania w trakcie choroby, chociaż ich działanie i przydatność budzą różnorodne obiekcje. Najwięcej dotyczy heparyny, której stosowanie przy DIC budzi kontrowersje, zwłaszcza że może być stosowana jedynie przy przewlekłej odmianie choroby. Krwawienia i małopłytkowość, a także ewentualne uszkodzenia wątroby, które posiada chory dyskwalifikują ją w szerokim stosowaniu.

Wśród innych leków należy wymienić: kwas traneksamowy , stosowany jedynie w rzadkich przypadkach DIC, bowiem ostre krwotoki są przeciwwskazaniem do jego stosowania. Antytrombiny, które są podawane w przypadku stwierdzenia ich braku lub ciężkiej sepsy.

Rozsiane krwawienie wewnątrznaczyniowe na pewno nie jest łatwą chorobą, zwłaszcza jeśli trudne jest określenie powodu, który ją uaktywnił, jednak po znalezieniu i rozpoczęciu terapii można poradzić sobie z nią, chociaż leczenie może być długotrwałe oraz nie zawsze bezbolesne.

Autor: Karolina Skrzek

Zobacz również opis choroby: Rozsiane krzepnięcie wewnątrznaczyniowe

Krew w spermie

Krew w nasieniu bez wątpienia jest powodem, aby udać się z wizytą do lekarza. Najodpowiedniejszym specjalistą w takim przypadku będzie lekarz urolog. Krew w nasieniu wskazuje na krwawienie w jakimś odcinku miedzy końcem prącia a jądrami. Krew może pojawić się bez wyraźnych przyczyn. Może być to stan niegroźny, jak również - choć... czytaj więcej

Czy wkrótce krew pobierze ci robot?

Czwórka amerykańskich badaczy przedstawia swój najnowszy wynalazek, nad którym pracowali od 2010 roku: Veeboot, czyli robot, który potrafi pobrać krew, a w dodatku ograniczyć ryzyko zranienia i błędów w etykietowaniu. Być może wkrótce w wszystkich szpitalach Veebot znajdzie swoje miejsce.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy