Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy obrzęku chłonnego

Obrzęk chłonny to schorzenie, które atakuje układ limfatyczny człowieka, prowadząc do obrzęku skóry i tkanki podskórnej. Aby jednak lepiej zrozumieć tą dolegliwość należy wiedzieć, jakie funkcje pełni sam układ limfatyczny oraz limfa.

Zobacz również opis choroby: Obrzęk chłonny

Układ zbiera toksyny ze wszystkich komórek, dlatego jego prawidłowe funkcjonowanie jest niezwykle ważne dla zdrowia całego organizmu.

Jest to swojego rodzaju sieć naczyń i przewodów, które są drogą dla pozostającej w ciągłym ruchu limfy. Sama limfa natomiast jest płynem ustrojowym, który jest jednym z głównych mechanizmów obronnych człowieka.

Transportuje ona substancje odżywcze, które zastępują produkty uboczne komórek – toksyny, bakterie, wirusy, trucizny – dzięki czemu komórki są zdrowsze i my również.

Usunięcie białek z przestrzeni śródmiąższowej jest absolutnie niezbędną funkcją, bez której moglibyśmy umrzeć w ciągu 24 godzin! Należy pamiętać, że pojawienie się obrzęku jest stanem przewlekłym, który nie ustępuje samoistnie, powodujące natomiast zaburzenia w fizycznym i psychicznym funkcjonowaniu pacjenta. Wczesne rozpoznanie jest niezmiernie ważne, gdyż zbyt późna interwencja utrudnia terapię i zwiększa możliwość powikłań.

Obrzęk limfatyczny często może rozwijać się w sposób utajony, dlatego chory nie jest świadomy postępującej dolegliwości. Najczęściej dotyczy on jednej z kończyn i przejawia się poprzez uczucie jej nadmiernej ciężkości oraz zwiększenie jej obwodu – pojawienie się opuchlizny. Specjaliści zwracają uwagę na to, że obrzęk powiększa się, a wraz z nim kończyna przybiera coraz bardziej zniekształcony kształt.

Lekarze określają ten etap choroby, jako pojawienie się tak zwanej słoniowacizny. Przy dłuższym utrzymywaniu się takiego stanu chory może zaobserwować mocne rozciągnięcie skóry i zniekształcenie palców, które przybierają kiełbaskowaty kształt. Na skórze mogą pojawiać się niewielkie pęcherzyki, będące poszerzonymi naczyniami chłonnymi. Na skutek zachodzących zmian osoba chora może odczuwać ograniczenia w swobodnym poruszaniu kończyną.

W przypadku, kiedy pacjent nie jest poddany prawidłowemu leczeniu choroba sukcesywnie postępuje i do wymienionych objawów trzeba doliczyć jeszcze zmiany w wyglądzie skóry, która staje się twarda, rogowacieje i staje się bardziej podatna na wszelkie urazy i uszkodzenia. Chory jest bardziej zagrożony wszelkiego rodzaju zakażeniami wywołanymi przez bakterie, gdyż jego układ obronny organizmu przestaje prawidłowo funkcjonować.

Nie jest możliwe samoistne cofnięcie się choroby. Konieczna jest interwencja lekarska i farmakologiczna. Ponadto osoba chora może również na własną rękę próbować złagodzić objawy dolegliwości. Specjaliści zalecają odpowiednią gimnastykę, która pomoże zmniejszyć i złagodzić dolegliwości z nią związane. W leczeniu stosuje się głównie metody zachowawcze takie jak: fizjoterapia, farmakoterapia czy edukacja chorego i jego rodziny.

Należy pamiętać, że pojawienie się obrzęku typu limfatycznego zobowiązuje nas do szczególnej troski o nasze zdrowie. Niezależnie od stosowanego leczenia należy oszczędzać chorą kończynę i dbać o jej higienę. Nie należy mierzyć ciśnienia, zakładać wenflonu, ani podawać leków drogą dożylną na obrzękniętej kończynie!

Autor:

Eliza Jakóbczyk

Zobacz również opis choroby: Obrzęk chłonny

Niebolesny obrzęk stóp

Obrzęk stóp bez bólu może oznaczać problemy z układem krążenia. Niebolesny obrzęk może być spowodowany przewlekłą niewydolnością żył. Często spuchnięte stopy są objawem niewydolności serca. Jeżeli dolegliwości stóp spowodowane są tymi chorobami, chorzy odczuwają również inne objawy towarzyszące.... czytaj więcej

Objawy obrzęku naczynioruchowego

Obrzęk naczynioruchowy, zwany inaczej obrzękiem Quinckego to rodzaj reakcji alergicznej przypominającej pokrzywkę. Obrzęk jest ten jednak głębiej umiejscowiony i w większości przypadków zalicza się do obrzęku tkanki podskórnej. Schorzenie może być nabyte bądź też wrodzone.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy