Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy niedokrwistości z niedoboru żelaza

Niedokrwistość z niedoboru żelaza jest najczęstszym rodzajem niedokrwistości (anemii). Skutkiem niedokrwistości jest niedotlenienie, gdyż hemoglobina wchodząca w skład czerwonych krwinek jest odpowiedzialna za transport tlenu. Stąd też biorą się takie objawy jak przyspieszona akcja serca, osłabienie, męczliwość, zawroty głowy. Niedobór żelaza ma wpływ na wygląd włosów i paznokci, kondycję skóry oraz nietypowy, spaczony apetyt.

Zobacz również opis choroby: Niedokrwistość z niedoboru żelaza

Objawy wspólne dla wszystkich rodzajów niedokrwistości

Niedokrwistość a przyspieszona akcja serca

Różne są rodzaje niedokrwistości ale można wymienić kilka wspólnych objawów. Wynikają one przede wszystkim z dysfunkcji czerwonych krwinek lub ich małej ilości, co nie pozawala transportować tlenu w wystarczającej ilości. Jeżeli tlenu jest za mało, to serce pracuje szybciej, aby nadrobić te braki. W skutek tego pojawia się częstoskurcz, zwany tachykardią. Różne są przyczyny przyspieszonej akcji serca, niedokrwistość jest tylko jedną z nich.

O tachykardii możemy mówić, kiedy wyczuwamy tętno powyżej 100 uderzeń na minutę. Przyspieszona akcja serca nie jest objawem choroby, gdy pojawia się w skutek stresu lub wysiłku fizycznego. Tachykardia powoduje szereg innych objawów. Więcej na temat objawów tachykardii można przeczytać w osobnym artykule: Objawy tachykardii

Duszność a anemia

Duszność jest objawem chorób, który może pojawiać się również z powodu anemii. Jednak należy podkreślić, że objaw ten pojawia się w ciężkiej postaci niedokrwistości, nie jest więc pierwszym objawem rozwijającej się choroby.

Charakterystyczna dla anemii jest duszność bez kaszlu. Jednak, gdy  badania nie potwierdzą anemii lub wykażą nieznaczne niedobory żelaza, wtedy najprawdopodobniej duszność jest wynikiem choroby serca. Najczęściej duszność bez kaszlu jest objawem choroby wieńcowej, niewydolności serca, zwężeniem zastawek aorty, migotania przedsionków, częstoskurczu (również objaw niedokrwistości). Duszność, która świadczy o chorobach serca zazwyczaj spowodowana jest wysiłkiem fizycznym.

Duszność bez kaszlu  - kiedy pojawia się nagle bez wyraźnej przyczyny, np. wysiłek fizyczny - może być objawem zawału serca. Tego typu duszność napadowa może też wystąpić u osób z nadciśnieniem tętniczym. Kiedy dolegliwości mają charakter stały, czyli towarzyszą choremu praktycznie bez przerwy, nie są napadowe, wtedy mogą być to objawy woli tarczycy. Wole nie są chorobą ale również są objawem innych chorób dotyczących tarczycy. Osoby z wolami tarczycy mają wyraźnie widoczny obrzęk szyi z przodu.

Osłabienie i łatwa męczliwość a niedokrwistość

Osłabienie i łatwa męczliwość to objawy wymieniane wśród wspólnych objawów niedokrwistości. Objawy te mogą jednak występować z powodu bardzo wielu innych chorób. Charakterystyczne dla anemii jest to, że osłabienie i zmęczenie nie pojawiają się nagle i nie towarzyszy mu gorączka. Osłabienie spowodowane niedokrwistością ma charakter przewlekły. Warto jednak wiedzieć, że przewlekłe osłabienie i łatwa męczliwość jest również objawem tzw. zespołu przewlekłego zmęczenia, obniżonego ciśnienia tętniczego krwi, a także depresji. Przewlekłe osłabienie i męczliwość często jest też związana z chorobami hormonalnymi, m.in. zespołem Cushinga, cukrzycą (objawy towarzyszące to silne pragnienie, utrata masy ciała), chorobą Addisona, nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy. Dolegliwości te pojawiają się również u osób z marskością wątroby oraz z niewydolnością serca.

Bladość skóry i błon śluzowych - kiedy świadczy o anemii?

Bladość może świadczyć o niedokrwistości jeżeli jest uogólniona, to znaczy dotyczy skóry całego ciała oraz błon śluzowych. Bladość może być objawem również innych chorób, ale teą niekoniecznie musi oznaczać chorobę. Może być ona genetyczna, może być wynikiem stresu (wtedy pojawia się nagle), może być też skutkiem unikania światła słonecznego lub zbyt małej ilości snu.

Należy odróżnić bladość uogólnioną od białych przebarwień pojedynczych miejsc na skórze. Takie objawy oznaczać mogą bielactwo nabyte lub łupież pstry. Natomiast białe przebarwienia wszystkich palców, najczęściej pod wpływem zimna i emocji, są tzw. objawem Raynauda, pojawiają się zarówno w zespole Raynauda oraz w chorobie Raynauda.

Więcej na ten temat: Białe przebarwienia na skórze

Wyjątkiem jest niedokrwistość hemolityczna. W tym przypadku nie mamy do czynienia z bladością skóry i błon śluzowych, tylko z ich zażółceniem.

Bladość może być objawem niektórych nowotworów złośliwych, jeżeli powodują one krwawienie, np. z przewodu pokarmowego. Niedokrwistość bowiem najczęściej nie jest spowodowana małą ilością żelaza w diecie ale jego nadmierną utratą. Bladość może być często jedynym widocznym objawem krwawienia, gdyż utrata krwi może być utajona. Bladość jest też objawem białaczki, gdyż podwyższona ilość krwinek białych może spowodować zmianę koloru skóry.

Polecamy: Czarny smolisty stolec

Inne choroby, które wymieniane są jako przyczyna bladości skóry i błon śluzowych:

  • albinizm,
  • zaburzenia,
  • odżywiania,
  • hipoglikemia,
  • choroba lokomocyjna,
  • przeziębienie,
  • choroby serca,
  • niedoczynność tarczycy,
  • niedobór witaminy D.

Upośledzenie koncentracji i uwagi spowodowane niedokrwistością

Zaburzenia koncentracji, kiedy są one spowodowane niedokrwistością, współistnieją z innymi objawami charakterystycznymi dla anemii. Jeżeli wraz z upośledzeniem koncentracji i uwagi obserwuje się bladość skóry oraz szybką męczliwość, jest duże prawdopodobieństwo, że łatwe rozpraszanie się, roztargnienie, jest spowodowane niedokrwistością.

Zaburzenia koncentracji objawiające się odbieganiem od tematu, łatwością rozpraszania się, roztargnieniem oraz nieuwagą, może być skutkiem depresji. Tego typu problemy mają również osoby z zespołem wypalenia zawodowego. Zaburzenie koncentracji jest również objawem obniżonego ciśnienia tętniczego krwi, nabytej niedoczynności tarczycy, nadczynności tarczycy, zaburzeń snu, ADHD.

Anemia a bóle i zawroty głowy

Osoby z anemią skarżą się na bóle i zawroty głowy. Ból głowy spowodowany niedokrwistością jest jednym z najczęściej występujących. Jeżeli utrzymuje się przez dłuższy czas warto zrobić podstawowe badanie krwi.

Ból głowy może być objawem bardzo wielu chorób. Sam w sobie nie może być podstawą, aby stwierdzić lub wykluczyć jakąkolwiek. Ważne są objawy towarzyszące. Jeżeli więc pojawi się bladość skóry i błon śluzowych, osłabienie i upośledzenie koncentracji, to prawdopodobieństwo anemii jest spore.

Jeżeli ból głowy jest napadowy i bardzo silny najprawdopodobniej jest to migrena lub są to klasterowe bóle głowy. Te ostatnie zlokalizowane są przede wszystkim w okolicach oczodołu i skroni. Bólom migrenowym towarzyszy najczęściej nadwrażliwość na światło, które nie występuje w przypadku bólów związanych z anemią.

Niedokrwistość powoduje nie tylko bóle głowy ale również zawroty głowy. Pacjenci, u których stwierdza się niedokrwistość, skarżą się na pojawiające się uczucie oszołomienia, uczucie niepewności i zataczanie się. Jest to skutek niedotlenienia mózgu. Zawroty głowy u osób z anemią pojawiają się podczas wysiłku fizycznego. Najczęstszą przyczyną zawrotów głowy podczas wysiłku u osób z anemią jest niedokrwistość z niedoboru żelaza.

Warto wiedzieć, że zawroty głowy są objawem zatrucia różnymi środkami chemicznymi, spalinami, farbami, czadem i gazem. Może być to też objaw niedoboru testosteronu u mężczyzn lub estrogenu u kobiet. Zawroty głowy mogą świadczyć, że w organizmie jest pasożyt, np. tęgoryjec dwunastnicy lub glista ludzka.

Objawy powstałe na skutek niedoboru żelaza

Oprócz wyżej opisanych wspólnych dla różnych rodzajów niedokrwistości objawów, wyróżnić można kilka, które są charakterystyczne dla niedoboru żelaza. Objawy te są wynikiem długotrwałego niedoboru. Zaznaczyć należy, że wielu chorych nie ma uchwytnych objawów niedoboru żelaza.

Niedobór żelaza a spaczony apetyt

Niedobór żelaza może skutkować zaburzeniami związanymi z apetytem. Osoby z niedoborem tego pierwiastka mają tzw. spaczony apetyt. Mogą mieć chęć spożycia gliny, krochmalu lub kredy. Warto zwrócić uwagę, że spaczone łaknienie, polegające na jedzeniu rzeczy nie będących żywnością, lub żywności nieprzetworzonej lub surowej (mąka, surowe ziemniaki), zostało zakwalifikowane jako odrębna choroba, jako zaburzenie psychiczne. Taką chorobę nazwano Pica. Naukowcy wiążą picę z zaburzeniem nerwicowym lub chorobami organicznymi mózgu. Termin pica kojarzony jest raczej z problemem psychicznym, jednak u źródeł spaczonego łaknienia znajduje się również niedobór żelaza. Spaczonym łaknieniem jest również paroreksja.

Osoby chore na paroreksje w skrajnych przypadkach mogą jeść "potrawy" z ciał osób zmarłych. Osoby z tym zaburzeniem spożywają "potrawy", które u osób zdrowych wywołują uczucie obrzydzenia. Parorektyk może pić mocz dla swojego zdrowia lub zjadać larwy. Żródło

Pica (łaknienie spaczone): wytłumaczenie ukrytego zachowania związanego z odżywianiem

Październikowa publikacja nie skupia się na przedstawieniu przyczyn łaknienia. Istnieją jednak teorie na ten temat. Dwie najpopularniejsze sugerują, że ludzie pozyskują z ziemi składniki odżywcze takie jak żelazo, cynk i magnez, bądź też ziemia działa jako naturalny środek odrobaczający. Czytaj więcej

Anemia z niedoboru żelaza a dolegliwości w jamie ustnej

Niedobór żelaza może objawiać się bólem języka, pieczeniem języka oraz zmianami jego wyglądu. Język u osób z niedoborem żelaza może mieć wygładzoną powierzchnię. Niektórzy chorzy skarżą się na suchość w ustach. O niedoborze żelaza mogą świadczyć bolesne pęknięcia kącików ust.

O tym czy pieczenie języka jest wynikiem niedokrwistości, czy innej choroby, świadczą inne objawy towarzyszące, np. owrzodzenia lub nalot na języku. W przypadku pojawienia się nalotu lub owrzodzeń najprawdopodobniej mamy do czynienia z zakażeniem wirusowym, bakteryjnym lub grzybiczym, a nie z anemią.

Pieczenie języka

Pieczenie języka może oznaczać niedokrwistość, czyli anemię. Język w przypadku niedokrwistości jest gładki i czerwony. Określany jest przez pacjentów terminem [polakierowany]. W przypadku anemii zaobserwować można gładkie jasnoczerwone wędrujące plamy na języku, tzw. język geograficzny. Czytaj więcej

Pękające kąciki ust powodują stany zapalne w tych miejscach. Najczęściej w tych miejscach za zakażenie odpowiedzialne jest drożdżak Candida albicans. Z tego tez powodu chorobę popularnie nazywana zajadami, nazywa się również zapaleniem drożdżycowym kącików ust lub kandydozą kącików ust.

Objawy zajadów: Zapalenie kącików ust - objawy

Objawy mogą dotyczyć obu kątów ust lub jednego. Zajady często pojawiają się w obu kącikach ust w tym samym czasie. Zapalenie kącików ust nie rozprzestrzenia się  na inne miejsca. Np. wargi, policzki, jamę ustną. Pęknięcia określane są jako linijne, ponieważ tworzą zazwyczaj jedną linię. Czytaj więcej

Niedokrwistość z niedoboru żelaza: objawy dotyczące paznokci

Zdrowy płytka paznokcia jest równa i gładka. Zdrowy paznokieć ma bladoróżowy kolor.

Niedobór żelaza powoduje zmiany wyglądu paznokci. Są one blade. Zmienia się również ich struktura. Stają się kruche. Na paznokciach pojawiają się podłużne prążki, bruzdy. Paznokcie są słabe z tendencją do łamania się.

Łamliwość paznokci może być spowodowana nie tylko niedoborem żelaza. Na ich kondycję i wygląd wpływ mają również niedobory innych minerałów i witamin. Ogólnie można powiedzieć, że wpływ na wygląd paznokcia ma sposób odżywiania, który musi być odpowiedni, czyli taki który dostarcza wszystkie potrzebne organizmowi składniki odżywcze. Aczkolwiek, co zostało już wyżej wspomniane, niedobór żelaza częściej jest spowodowany zwiększonym zapotrzebowaniem (np. krwawienia w przewodzie pokarmowym), niż niewłaściwą dietą.

Nie tylko nieprawidłowa dieta i ewentualne niedobory witamin i minerałów ma wpływ na łamliwość paznokci. Są to też choroby tarczycy - zarówno jej niedoczynność, jak i nadczynność. Gdy na paznokciu pojawią się białe przebarwienia, może to też świadczyć o marskości wątroby.

Niedokrwistość z niedoboru żelaza: wpływ na włosy

Niedobór żelaza może mieć wpływ na włosy. Niepokoić powinno, gdy włosy stają się łamliwe i cienkie. Niedobór żelaza objawia się również łatwym wypadaniem włosów oraz rozdwajaniem się końcówek włosa.

Włosy podobnie jak paznokcie odzwierciedlają stan zdrowia. Jeżeli włosy są cienkie i łamliwe oraz rozdwajające się, warto zrobić podstawowe badania krwi i hormonów. Oprócz anemii z niedoboru żelaza powodem może być niedobór innych składników mineralnych, a w szczególności brak równowagi między cynkiem a miedzią.

Warto brać pod uwagę, że wpływ na wypadanie włosów mają zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i styl życia. Stres, alkohol i nikotyna negatywnie wpływają na kondycje włosów. Na ich wygląd ma wpływ odpowiednia ich pielęgnacja, nie przesuszanie i odpowiednie nawadnianie organizmu.

Na nadmierne wypadanie oraz rozdwajanie końcówek włosów wpływ mają wahania stężeń hormonów, w szczególności w okresie poporodowym i w nadczynności tarczycy. Wpływ na włosy mają również choroby skóry, np. atopowe zapalenie skóry, które powoduje ich przesuszenie.

Zobacz również opis choroby: Niedokrwistość z niedoboru żelaza

Objawy zakwaszenia organizmu

Dieta współczesnego człowieka w dużej mierze składa się ze składników przetworzonych. Te ostatnie mogą zaburzać równowagę kwasowo-zasadową organizmu, co z kolei prowadzi do tak zwanego zakwaszenia. Sprawdź, jakie objawy zazwyczaj towarzyszą temu schorzeniu oraz jak leczyć skutki niewłaściwej diety.... czytaj więcej

Czynniki przyspieszające starzenie się organizmu ludzkiego

Starzenie się jest procesem fizjologicznym. Ma ono związek z upływem czasu. Starzenie się może mieć charakter przyspieszony lub być zwykłym procesem fizjologicznym. Warto wiedzieć co wpływa na to, że starzejemy się szybciej. Można stosować pewne środki profilaktyczne, aby zwolnić proces starzenia się.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy