Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy niedokrwistości megaloblastycznej

Niedokrwistość megaloblastyczna, inaczej nazywana anemią megaloblastyczną  jest najczęściej odnotowywanym typem niedokrwistości. Nie jest to do końca choroba, a jedynie objawy.

Zobacz również opis choroby: Niedokrwistość megaloblastyczna

Dobry lekarz, który dokonał diagnozy anemii, na pewno zacznie od znalezienia jej przyczyny.

Niedokrwistość megaloblastyczna występuje przede wszystkim w przypadku kobiet o każdym kolorze skóry. Szczyt zachorowalności przypada na około 60. ok życia, oznacza to, że anemia dotyczy głownie osób mających już wiek średni za sobą.

Rzadko niedokrwistość megaloblastyczna jest spotykana w przypadku mężczyzn, procent wystąpienia tego objawu u mężczyzny nie jest wysoki, wynosi jedynie 10% w stosunku do kobiet.

Jakie są objawy niedokrwistości megaloblastycznej?   

Można wyróżnić dwa rodzaje anemii, które zależą od przyczyny jej wystąpienia. Jest jednak kilka symptomów typowych dla wszystkich niedokrwistości.

Jest to przede wszystkim ogólne osłabienie organizmu, szybka utrata sił (męczliwość), bladość skóry i błon śluzowych. Czasami można zaobserwować również zmiany na skórze – staje się ona sucha i łuszcząca się.

Choroba oddziałuje też na włosy i paznokcie – włosy zaczynają się przerzedzać, siwieć, rozdwajać aż w końcu całkowicie wypadać, natomiast paznokcie ulegają łatwej łamliwości. 

Ponadto mogą pojawić się również bóle i zawroty głowy, czasem można zobaczyć mroczki przed oczami. Może również wystąpić przyśpieszona czynność serca oraz spadek libido.

Jednym z rodzajów anemii jest niedokrwistość spowodowana niedoborem witaminy B12.

W tym przypadku obserwuje się objawy związane z narządem mowy, czyli utrata smaku, pieczenie języka czy pojawienie się zajadów. Czasami pojawiają się cechy świadczące o stanie zapalnym języka.

Objawy związane z niedokrwistością spowodowaną niedoborem witaminy B12 to również objawy neurologiczne, takie jak drętwienie rąk i stop, utrata czucia wibracji i niestabilność chodu.

U niektórych pacjentów występuje tzw. objaw Lhermitte’a, czyli uczucie przechodzenia prądu wzdłuż kręgosłupa podczas pochylaniu głowy do przodu.

Lekarze obserwują również objawy psychiczne, takie jak osłabienie koncentracji uwagi, chwilowe zaniki pamięci, ogólne otępienie, wystąpienie stanów depresyjnych oraz halucynacji.

Co więcej, mogą pojawić się również inne symptomy, np. biegunki, zaparcia, zaburzenia podczas oddawania moczu, osłabienie wzroku lub przedwczesne siwienie. Czasami osoby cierpiące na niedobór witaminy B12 obserwują u siebie nieznaczne zżółknięcie skóry.

Kolejnym rodzajem anemii jest niedokrwistość spowodowana niedoborem kwasu foliowego. Do objawów można zaliczyć bezpłodność, jednak przede wszystkim głównym symptomem choroby jest właśnie niedokrwistość.

Obserwuje się zmiany w morfologii krwi w przebiegu niedokrwistości, które są analogiczne do zmian przy niedokrwistości spowodowanej niedoborem witaminy B12. Ponadto w osoczy stwierdza się zmniejszone stężenie kwasu foliowego i zwiększone stężenie żelaza.


Zobacz również opis choroby: Niedokrwistość megaloblastyczna

Kwas foliowy jako czynnik zwiększenia ryzyka wystąpienia raka piersi

Kwas foliowy jest bardzo dobrze znanym suplementem dla kobiet, a w szczególności tych, które są lub chcą zajść w ciążę. Jednakże nowe badania pokazują, że przyjmowanie dużych ilości folianu i jego syntetycznych postaci, czyli np. kwasu foliowego, może przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia raka piersi.... czytaj więcej

Objawy niedoboru witaminy B12

Witamina B12 jest jedną z najpotrzebniejszych witamin do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jej niedobór wywołuje zespół chorobowy, którego głównymi objawami są objawy neurologiczne, hematologiczne oraz psychiatryczne. Jak zatem rozpoznać, że mamy do czynienia z brakiem właśnie tej witaminy?... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy