Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy niedociśnienia tętniczego

Niedociśnienie tętnicze, czyli inaczej hipotonia, to przypadłość polegająca na stale utrzymującym się, niskim ciśnieniu tętniczym krwi, wynoszącym mniej niż 100/60 mmHg. Poznaj inne objawy niedociśnienia.

Zobacz również opis choroby: Niedociśnienie tętnicze

Przyczyny tej choroby to najczęściej wiotkość ścian naczyń krwionośnych, która może być uwarunkowana genetycznie i jeśli jest przyczyną niedociśnienia pierwotnego (samoistnego), to zazwyczaj wystarczy leczenie domowymi sposobami.

Sytuacja jest poważniejsza gdy hipotonia to skutek uboczny przyjmowania niektórych leków lub wynik innej choroby, na przykład obwodowej niewydolności krążenia.

Objawy niedociśnienia

Najczęstszymi objawami hipotonii są ogólne odczucie zmęczenia, senność, brak energii i problemy z koncentracją. To jednak nie koniec. Osoby chorujące na niedociśnienie tętnicze, cierpią na częste bóle i zawroty głowy, a także zauważają że spada ich wydolność fizyczna.

Zdarza się, że zbyt niskie ciśnienie powoduje brak apetytu, napady nudności i omdlenia, (zwłaszcza podczas długiego stania). Niektórzy skarżą się na ogólną dezorientację, szum w uszach oraz problemy z widzeniem powodowane pojawianiem się mroczków przed oczami. Również nocne poty, zimne ręce i stopy oraz blada cera, mogą świadczyć o niedociśnieniu tętniczym.

Długotrwałe utrzymywanie się takiego stanu, niejednokrotnie prowadzi do wytworzenia się u chorych stanów depresyjnych i drgawek, których nie należy lekceważyć. Pomimo, że hipotonia nie jest powszechnie uznawana za groźną chorobę i bywa lekceważona, bo w przeciwieństwie do nadciśnienie nie prowadzi do zawału serca i udaru, to warto domowymi sposobami próbować wyeliminować jej objawy.

Nawet jeśli niedociśnienie nie jest stanem zagrażającym życiu, to potrafi skutecznie utrudnić funkcjonowanie, zaburza jasność myślenia i nie pozwala dostatecznie skupić się na wykonywanych czynnościach. Jeśli objawy są częste i nasilają się, należy odwiedzić lekarza w celu wykonania odpowiednich badań i sprawdzić, czy u ich źródeł nie leży poważniejsza przyczyna.

Charakterystyczna jest zależność pomiędzy samopoczuciem osoby chorej na niedociśnienie, a ciśnieniem atmosferycznym oraz ogólnym stanem pogody. Z tego właśnie powodu, najcięższą dla nich pora roku jest jesień, kiedy aura ciągle się zmienia, a wraz z nią skacze ciśnienie. Nasilanie się objawów, może powodować również przebywanie w upalnym, dusznym środowisku lub długie pozostawanie w pozycji stojącej. Podobnie działa spożywanie alkoholu, który wbrew powszechnej opinii nie podnosi ciśnienia, a wręcz przeciwnie, najczęściej powoduje, że staje się ono jeszcze niższe.

Jak zapobiegać pojawianiu się objawów?

Często hipotonia jest po prostu częścią naszego życia i nie możemy leczyć jej w sposób farmakologiczny. Wtedy warto jednak zadbać o złagodzenie objawów i ułatwić sobie życie prostymi sposobami takimi jak aktywność fizyczna, picie dużej ilości wody, czy brania kąpieli w na przemian ciepłej i zimnej wodzie.

Natalia Kocoń

Zobacz również opis choroby: Niedociśnienie tętnicze

Brak snu sprzyja ubytkom tkanki mózgowej

To, że sen odrywa istotną role w ochronie zdrowia jest znane od dawna. Nowe badania sugerują, że sen chroni zdrowie również naszego mózgu. czytaj więcej

Brak snu może zmniejszyć mózg

Czy brak snu może mieć wpływ na wielkość mózgu? To możliwe - wskazują ostatnie badania, opublikowane w internetowym wydaniu pisma ?Neutrology?. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy