Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy niedoboru krwinek czerwonych

Inne nazwy objawów choroby: ; ;

Głównym zadaniem erytrocytów jest transport tlenu z płuc do wszystkich tkanek znajdujących się w organizmie człowieka. W przypadku ich niedoboru zostaje zaburzony ten proces.

Zobacz również opis choroby: Niedobór krwinek czerwonych


Krew przestaje być środowiskiem nośnym dla innych substancji odżywczych i budulcowych, enzymów, hormonów oraz ciał odpornościowych.

Niedobór czerwonych krwinek wywołuje przede wszystkim niedokrwistość, zwaną popularnie anemią. Jak rozpoznać, że grozi nam niedokrwistość? Najłatwiej zapoznać się z objawami, które najczęściej towarzyszą niedoborowi erytrocytów.

Osoby, które chorują na niedokrwistość najczęściej nie zdają sobie z tego sprawy, gdyż objawy niedoboru erytrocytów często mylone są z innymi przypadłościami zdrowotnymi.

Na samym początku pojawia się senność i zmęczenie. W wyniku nie dostarczenia naszym narządom odpowiedniej ilości tlenu zaczynamy czuć ogólne osłabienie.

Nasz mózg jest niedotleniony przez co możemy mieć nie tylko mieć zawroty głowy, lecz także mdleć.

Jeżeli od jakiegoś czasu zauważymy, że nasze serce bije szybciej niż zwykle oraz zaczynamy mieć napady duszności, może to oznaczać iż w naszym organizmie zaczyna brakować czerwonych krwinek.

Objawem zewnętrznym niedokrwistości jest przede wszystkim pojawienie się bladości wokół paznokci, spojówek oraz dziąseł.

Może dojść nawet do owrzodzenia zarówno języka, jak i jamy ustnej. U chorych często występują także siniaki wywołane nawet lekkim uderzeniem.

Niedobór erytrocytów także powoduje drętwienie i drżenie kończyn, szczególnie stóp. Powoduje także wypadanie włosów oraz zwiększa łamliwość paznokci.

Osoby cierpiące na niedokrwistość często mają mdłości oraz biegunkę.

Ponadto u chorych można zauważyć bladą cerę, brak apetytu, duszności, kołatanie serca, senność, szum w uszach, czasami zdarzają się mroczki przed oczami, mogą wystąpić dreszcze oraz nadwrażliwość na zimno.

Warto pamiętać o tym, że powolny rozwój choroby nie wywołuje ostrych objawów. Jednakże jeżeli już zaczniemy je zauważać warto od razu zgłosić się do lekarza lub też wykonać badania krwi.

Zobacz również opis choroby: Niedobór krwinek czerwonych

Objawy niedoboru witaminy B12

Witamina B12 jest jedną z najpotrzebniejszych witamin do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jej niedobór wywołuje zespół chorobowy, którego głównymi objawami są objawy neurologiczne, hematologiczne oraz psychiatryczne. Jak zatem rozpoznać, że mamy do czynienia z brakiem właśnie tej witaminy?... czytaj więcej

Czy witamina B może poprawić pamięć?

Starsi dorośli, którzy zażywali witaminę B12 oraz suplementy kwasu foliowego przez dwa lata, doświadczyli wielkiej poprawy pamięci krótko- i długoterminowej, jak pokazały testy, w porównaniu do dorosłych, którzy nie zażywali tych witamin. Badanie to zostało przeprowadzone w Australii, a opublikowane w American ... czytaj więcej

Dodaj komentarz

niedobor krwinek czerwonych

U mojego meza stwierdzono niedobor krwinek czerwonych, jest on alkoholikiem. czy tem niedobor spowodowany jest miedzy innymi piciem?...

09-12-2014 18:51

~Grazyna

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy