Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy niedoboru bazofilii

Bazofile, czyli granulocyty zasadochłonne to jeden z rodzajów leukocytów. Ich zadanie polega na wytwarzaniu heparyny, która jest substancją przeciwkrzepliwą.

Zobacz również opis choroby: Niedobór bazofilii

Prawidłowa ilość bazofili kształtuje się na poziomie 100 do 300 komórek na milimetr sześcienny krwi. Niedobór jest trudny do wykrycia, jeśli jednak wskaźnik spadnie poniżej 100 mamy do czynienia ze stanem chorobowym – agranulocytozą lub (częściej) bazopenią.

Istnieje długa lista przyczyn niedoboru bazofili. U niektórych osób jest to skłonność dziedziczna związana z takimi chorobami jak np. zespół Kostmanna i neutropenia cykliczna.

Częściej jednak jako powód wymienia się zażywanie pewnych rodzajów leków, które mają działanie toksyczne, przebyte choroby autoimmunologiczne, zakażenia wirusowe czy długotrwały stres.

Objawy niedoboru tych granulocytów raczej nie występują jako takie. Częściej związane są raczej z konkretnymi schorzeniami spowodowanymi spadkiem ilości bazofili.

Przy agranulocytozie dość charakterystyczne jest obniżenie odporności i pojawianie się licznych infekcji. Niekiedy nagle pojawia się gorączka, następuje stopniowe pogarszanie stanu całego organizmu, a w konsekwencji rozwija się sepsa.

Inne objawy, które mogą towarzyszyć agranulocytozie to m.in. ból gardła, ostre zapalenie płuc, ostra gorączka reumatyczna, dreszcze, owrzodzenie błon śluzowych i migdałków, powiększenie węzłów chłonnych.

Dość często pojawiają się infekcje dróg moczowych, osteoporoza, choroby dziąseł, wzrasta produkcja śliny, występują uszkodzenia przyzębnej i nieprzyjemny zapach z ust. W rzeczywistości jednak u bardzo wielu chorych nie zauważa się żadnych objawów.

Rozpoznanie następuje na podstawie badania morfologicznego krwi obwodowej. Wówczas oznacza się poziom bazofili. Jeśli ich spadkowi towarzyszy zmniejszenie ilości innych granulocytów przeprowadza się biopsję szpiku kostnego, by wykluczyć inne choroby.

Odpowiednio prowadzone leczenie jest w stanie przywrócić prawidłowy poziom bazofili. Ważna jest przede wszystkim współpraca pacjenta z lekarzem, wykonywanie regularnych badań krwi oraz odstawienie leków, które mogły lec u podstaw wystąpienia niedoboru.

W skrajnych przypadkach dokonuje się transfuzji granulocytów, jednak utrzymują się one we krwi zaledwie 10 godzin, jest to zatem rozwiązanie bardzo krótkotrwałe.

Zobacz również opis choroby: Niedobór bazofilii

Rak piersi: dodatkowa radioterapia redukuje ryzyko nawrotów

Jedna dodatkowa radioterapia poprawia poziom przeżycia kobiet dotkniętych rakiem piersi w stadium wczesnym, a także redukuje ryzyko nawrotów, według pewnego badania klinicznego zrealizowanego przez Narodowy Instytut Raka w Kanadzie. czytaj więcej

Dawcy szpiku kostnego w dalszym ciągu niezbyt liczni

Francuska agencja biomedycyny (Agence de la biomédecine) oraz różnego rodzaju stowarzyszenia poinformowały opinię publiczną, iż mierzą się aktualnie z prawdziwym brakiem szpiku kostnego. Zdaniem tych instytucji, liczba dawców szpiku jest niewystarczająca, aby pokryć zapotrzebowania chorych dotkniętych białaczką albo... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy