Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy małopłytkowości poprzetoczeniowej

Małopłytkowość poprzetoczeniowa pojawia się 5-15 dni po przetoczeniu krwi. Przy schorzeniu ilość płytek krwi wynosi mniej niż 5 tys./mm3. U ok. 10 % pacjentów występują krwawienia do ośrodkowego układu nerwowego i śmierć.

Zobacz również opis choroby: Małopłytkowość poprzetoczeniowa

Małopłytkowość poprzetoczeniowa występuje  jedynie u kobiet w wieku średnim i starszym, szczególnie u wieloródek i będących często biorcami krwi. Do tej pory odnotowano 100 przypadków zachorowań. Objawy pojawiają się, gdy liczba płytek wynosi mniej niż 3000/μl. Jednak ich liczba  nie musi być głównym kryterium objawów klinicznych.

Pacjent może mieć bowiem niski poziom płytek we krwi, a organizm znajdować się w dobrym stanie. Do najczęstszych objawów małopłytkowości poprzetoczeniowej zaliczamy: wybroczyny pojawiające się na skórze kończyn oraz tułowia, krwawienia z dziąseł, nosa, dróg rodnych kobiety, dróg moczowych.

Charakterystyczne są też krwawienia z błon śluzowych i nasilone z drobnych zadrapań i ran. Rzadziej i w poważnych tylko stanach może wystąpić krwawienie z przewodu pokarmowego. Przy małopłytkowości zwykle temperatura ciała jest podwyższona.

Po zaobserwowaniu objawów należy zgłosić się do lekarza pierwszej pomocy. Po odpowiednich badaniach fizykalnych pacjenta oraz laboratoryjnych, skieruje on chorego do lekarza specjalisty- hematologa lub nefrologa. Leczenie polega przede wszystkim na kuracji immunoglobuliną anty-D.

Autor:

Kazimiera Magda

Zobacz również opis choroby: Małopłytkowość poprzetoczeniowa

Objawy małopłytkowości samoistnej i wtórnej

Możemy wyróżnić dwa rodzaje małopłytkowości, pierwotną i wtórną. Istotą małopłytkowości pierwotnej jest niedobór płytek krwi, czego konsekwencją są zaburzenia krzepnięcia krwi. Małopłytkowość samoistna często uwarunkowania jest mechanizmami immunologicznymi. Małopłytkowość wtórna z kolei jest gru... czytaj więcej

Objawy zapalenia dziąseł

Zapalenie dziąseł jest powszechnie występującą chorobą przyzębia. Jest to pierwszy etap choroby dziąseł. Główną przyczyną pojawienia się choroby jest obecność na zębach płytki nazębnej, w której znajdują się m. in. bakterie. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy