Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy histiocytozy X

Histiocytoza X (histiocytoza z komórek Langerhansa) to nazwa określająca heterogenną grupę chorób charakteryzujących się nadmiernym rozrostem histiocytów, czyli komórek ludzkiego układu odpornościowego. Chorobom towarzyszą różnorodne objawy kliniczne w zależności od lokalizacji procesu chorobowego.

Zobacz również opis choroby: Histiocytoza X

Przebieg choroby jest zależny od jej umiejscowienia oraz wieku, w jakim jest osoba chora.

Oznaką choroby może być grudkowa lub grudkowo-plamista łuszcząca się wysypka, która zlokalizowana jest zwykle na tułowiu – mostku, plecach, pachwinach lub na owłosionej skórze głowy. Przybiera kolor od czerwonego do żółtobrunatnego. Często jest jednym z pierwszym objawów histiocytozy.

Innym objawem są ubytki w kościach. Wynikają one z nadmiernego rozrostu histiocytów. Ubytki najczęściej zlokalizowane są w kościach czaszki, miednicy, kości ramieniowej lub udowej. Mogą też nastąpić zmiany w kościach oczodołu, co prowadzi do jedno- lub obustronnego wytrzeszczu oczu.

Częste są też zmiany w jamie ustnej, takiej jak przerost i rozpulchnienie dziąseł. Zdarzają się owrzodzenia. Zmiany przyczyniają się do przedwczesnego wyrzynania się i wypadania zębów oraz ich zawiązków.

Kolejnym, objawem mogą być zmiany w płucach. Czasem przebiegają bezobjawowo, a czasem dają o sobie znać – wtedy występuje kaszel, duszności, sinica. Niektórzy chorzy mają objawy ogólne: osłabienie, spadek masy ciała, wzrost temperatury. Jeśli zajęcia płuc będzie zbyt duże może dojść do niewydolności oddechowej, nadciśnienia płucnego i niewydolności serca.

Jeśli histiocytoza umiejscawia się w wątrobie lub śledzionie, może dojść od ich powiększenia. Często wiążą się to z niewydolnością wątroby, co prowadzi do rozwoju żółtaczki, obrzęków i zaburzeń krzepnięcia krwi.

Objawem może być też powiększenie węzłów chłonnych. Z reguły są to węzły szyjne lub pachowe. Jeśli choroba ma postać ograniczona, jest to jedyny objaw.

Histiocytoza, która atakuje szpik kostny, prowadzi do upośledzonego powstania erytrocytów, leukocytów i płytek krwi. To z kolei powoduje anemię, leukopenią i małopłytkowość. Zwiększa się ryzyko krwawień i infekcji.

Zajęcie przez chorobę podwzgórza i przysadki wpływa na zaburzone wydzielanie niektórych hormonów, a zajęcie ucha – przewlekły wyciek płynów, którego nie da się powstrzymać antybiotykami.

Zdarza się, że mimo ustąpienia choroby, zmiany, które zaszły w narządach są znaczne i prowadzą do trwałej niewydolności danego narządu.

Autor:


Angelika Szkuta

Zobacz również opis choroby: Histiocytoza X

Zmiany zachodzące w płucach w starszym wieku

U osób starszych wraz z wiekiem proces starzenia się ma wpływ na różne narządy i na wszystkie obszary funkcjonowania organizmu. Jak starzenie się wpływa na płuca? Co dzieje się z płucami w okresie starości? Jakie rodzi to konsekwencje dla osób starszych w codziennym funkcjonowaniu?... czytaj więcej

Objawy chorób dziąseł

Infekcyjne choroby dziąseł, takie jak zapalenie dziąseł i paradontoza, mogą prowadzić do utraty zębów i groźnych dla zdrowia powikłań. W początkowej fazie choroby dostrzeżenie objawów może nie być łatwe, jednak po zauważeniu pierwszych symptomów należy jak najszybciej udać się do stomatologa, który będzie w stanie dokonać d... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy