Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy histiocytozy X

Histiocytoza X (histiocytoza z komórek Langerhansa) to nazwa określająca heterogenną grupę chorób charakteryzujących się nadmiernym rozrostem histiocytów, czyli komórek ludzkiego układu odpornościowego. Chorobom towarzyszą różnorodne objawy kliniczne w zależności od lokalizacji procesu chorobowego.

Zobacz również opis choroby: Histiocytoza X

Przebieg choroby jest zależny od jej umiejscowienia oraz wieku, w jakim jest osoba chora.

Oznaką choroby może być grudkowa lub grudkowo-plamista łuszcząca się wysypka, która zlokalizowana jest zwykle na tułowiu – mostku, plecach, pachwinach lub na owłosionej skórze głowy. Przybiera kolor od czerwonego do żółtobrunatnego. Często jest jednym z pierwszym objawów histiocytozy.

Innym objawem są ubytki w kościach. Wynikają one z nadmiernego rozrostu histiocytów. Ubytki najczęściej zlokalizowane są w kościach czaszki, miednicy, kości ramieniowej lub udowej. Mogą też nastąpić zmiany w kościach oczodołu, co prowadzi do jedno- lub obustronnego wytrzeszczu oczu.

Częste są też zmiany w jamie ustnej, takiej jak przerost i rozpulchnienie dziąseł. Zdarzają się owrzodzenia. Zmiany przyczyniają się do przedwczesnego wyrzynania się i wypadania zębów oraz ich zawiązków.

Kolejnym, objawem mogą być zmiany w płucach. Czasem przebiegają bezobjawowo, a czasem dają o sobie znać – wtedy występuje kaszel, duszności, sinica. Niektórzy chorzy mają objawy ogólne: osłabienie, spadek masy ciała, wzrost temperatury. Jeśli zajęcia płuc będzie zbyt duże może dojść do niewydolności oddechowej, nadciśnienia płucnego i niewydolności serca.

Jeśli histiocytoza umiejscawia się w wątrobie lub śledzionie, może dojść od ich powiększenia. Często wiążą się to z niewydolnością wątroby, co prowadzi do rozwoju żółtaczki, obrzęków i zaburzeń krzepnięcia krwi.

Objawem może być też powiększenie węzłów chłonnych. Z reguły są to węzły szyjne lub pachowe. Jeśli choroba ma postać ograniczona, jest to jedyny objaw.

Histiocytoza, która atakuje szpik kostny, prowadzi do upośledzonego powstania erytrocytów, leukocytów i płytek krwi. To z kolei powoduje anemię, leukopenią i małopłytkowość. Zwiększa się ryzyko krwawień i infekcji.

Zajęcie przez chorobę podwzgórza i przysadki wpływa na zaburzone wydzielanie niektórych hormonów, a zajęcie ucha – przewlekły wyciek płynów, którego nie da się powstrzymać antybiotykami.

Zdarza się, że mimo ustąpienia choroby, zmiany, które zaszły w narządach są znaczne i prowadzą do trwałej niewydolności danego narządu.

Autor:


Angelika Szkuta

Zobacz również opis choroby: Histiocytoza X

Zmiany zachodzące w płucach w starszym wieku

U osób starszych wraz z wiekiem proces starzenia się ma wpływ na różne narządy i na wszystkie obszary funkcjonowania organizmu. Jak starzenie się wpływa na płuca? Co dzieje się z płucami w okresie starości? Jakie rodzi to konsekwencje dla osób starszych w codziennym funkcjonowaniu?... czytaj więcej

Objawy chorób dziąseł

Infekcyjne choroby dziąseł, takie jak zapalenie dziąseł i paradontoza, mogą prowadzić do utraty zębów i groźnych dla zdrowia powikłań. W początkowej fazie choroby dostrzeżenie objawów może nie być łatwe, jednak po zauważeniu pierwszych symptomów należy jak najszybciej udać się do stomatologa, który będzie w stanie dokonać d... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności