Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy chorób hematologicznych

Choroby hematologiczne to choroby układu krwiotwórczego i krwi. Są one mniej znaną częścią medycyny, ale bardzo ważną dla nauk medycznych i naukowców, którzy cały czas je badają. Z hematologią spotykamy się na co dzień; od niedokrwistości z powodu niedoboru aż do poważnych białaczek. Zobacz, jak objawiają się choroby układu krwiotwórczego.

Zobacz również opis choroby: Choroby hematologiczne

Białaczka

Początek przewlekłej białaczki szpikowej jest powolny; niebudzące niepokojów objawy z czasem przybierają na sile. Najczęściej pierwsze objawy to zmęczenie i bladość. Ponadto na skutek obniżenia ilości pytek krwi może pojawić się skłonność do krwawień, wybroczyny na skórze oraz siniaki. Nie jest to jednak regułą, ponieważ w jednej grupie pacjentów liczba płytek pozostaje w normie, a w innej jest zwiększona, co może powodować objawy zakrzepowe.

Dodatkowo mogą pojawić się bóle kości. Związane jest to ze szybkim rozrostem komórek białaczkowych w szpiku kostnym. Spora część pacjentów skarży się na ucisk w nadbrzuszu i uczucie pełności. Te symptomy spowodowane są powiększeniem śledziony i wątroby.

Niedokrwistość

Niedokrwistość, czyli anemia może mieć wiele przyczyn. Istnieją jednak objawy, które są charakterystyczne dla wszystkich rodzajów. Dominującym symptomem jest osłabienie, szybkie męczenie się oraz upośledzona koncentracja i  brak skupienia. Chorzy skarżą się na zawroty głowy i bóle, a w anemii ciężkiej pojawia się dodatkowo przyspieszona akcja serca. Kolor skóry i błon śluzowych staje się blady lub przybiera żółtawy odcień. Zdarza się także, że ze względu na utraconą krew chory odczuwa bóle zamostkowe a nawet traci przytomność.

Skazy krwotoczne płytkowe

Skaza krwotoczna to skłonność do krwawień w obrębie tkanek takich jak błony śluzowe i skóra, narządów np. nosa i układów pokarmowego, ośrodkowego układu nerwowego i innych.

Z powodu braku trombocytów pojawiają się zaburzenia krzepnięcia krwi. Objawia się to wybroczynami na błonach śluzowych i skórze. Dodatkowo pojawiają się krwawienia śródmiąższowe, np. mięśni, wewnętrzne np. do przewodu pokarmowego lub zewnętrzne do dróg rodnych u kobiet. Wbrew pozorom bardziej niebezpieczne są małe krwawienia do narządów wewnętrznych niż duże krwawienia np. z nosa.

Przewlekła białaczka limfatyczna

W przypadku przewlekłej białaczki limfatycznej rozwój jest stopniowy. Chorzy odczuwają duszności w czasie aktywności fizycznej oraz spadek wagi. U niektórych osób nawet niewielki wysiłek może powodować zmęczenie. Dodatkowo pojawiają się co raz częstsze infekcje skóry, nerek innych narządów. W momencie, kiedy białe krwinki gromadzą się w układzie limfatycznym, chory może skarżyć się na powiększone węzły chłonne.

U niektórych chorych wszelkie zmiany we krwi mogą być nieznaczne, dlatego diagnoza przewlekłej białaczki limfatycznej może opóźnić się nawet o lata.

Odpowiednio wczesne wykrycie przewlekłej białaczki daje większe szanse na wyleczenie. Należy regularnie badać krew, tym bardziej, jeśli w rodzinie pojawiały się przypadki tej choroby.

Zobacz również opis choroby: Choroby hematologiczne

Objawy raka krwi

Rak krwi, inaczej białaczka, jest to nowotworowa choroba układu krwiotwórczego, która charakteryzuje się zwiększoną ilością, niezdolnych do pełnienia żadnych funkcji, białych krwinek. Łacińska nazwa tej choroby leukemia oznacza dosłownie białą krew, stąd też nazwa białaczka.... czytaj więcej

Objawy ostrej białaczki szpikowej

Ostra białaczka szpikowa (AML lub Acute myelogenous leukemia ) jest nowotworem krwi oraz szpiku kostnego, gdzie rozwijają się nieprawidłowe komórki zwane blastami. Choroba ta rozwija się bardzo szybko dając niecharakterystyczne objawy. Zazwyczaj ostra białaczka szpikowa występuje u dorosłych ludzi niż dzieci.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy