Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy choroby Takayasu

Pierwszy opis choroby został opublikowany w 1905 roku przez Mikito Takayasu. Na początku rozwoju choroby mamy do czynienia z objawami podobnymi do objawów grypy oraz dolegliwościami występującymi w chorobach reumatycznych. Bywa również, że pierwszym objawem choroby Takayasu jest przypadkowo wykryty tętniak aorty piersiowej.

Zobacz również opis choroby: Choroba Takayasu

Objawy ogólne choroby Takayasu

Choroba Takayasu manifestuje się objawami, które towarzyszą wielu innym chorobom. Mamy do czynienia z objawami rzekomogrypowymi oraz rzekomoreumatycznymi. Oznacza to, że podobnie jak podczas grypy czy niektórych chorób reumatycznych chorzy mają stan podgorączkowy, czują się osłabieni oraz skarżą się na bóle mięśni i stawów. Objawy bólowe występują mniej więcej u połowy pacjentów, u których rozwija się choroba Takayasu. Chorzy niekiedy mogą przyjść do gabinetu lekarskiego z objawem karotydynii. Ten objaw chorobowy oznacza ból szyi, który de facto jest bólem tętnicy szyjnej. Karotydynia może pojawiać się również w przebiegu innych chorób.

Jakie objawy można zaobserwować w fazie przewlekłej choroby?

W fazie przewlekłej choroby dochodzi do zwężenia tętnic, co rodzi konkretne problemy zdrowotne. Niedrożność jest spowodowana zwężeniami tętnic, które powstają na skutek procesów zwłóknienia i stanów zapalnych. Typowym objawem choroby Takayasu jest brak wyczuwalnego tętna lub tętno asymetryczne na kończynach górnych. Stąd też chorobę Takayasu nazywa się również chorobą bez tętna. Zwężenia tętnic manifestują się szmerami naczyniowymi.  Szmer słyszalny jest również nad zastawka aortalną. U części chorych występuje niedomykalność zastawki aortalnej, co jest sytuacją zagrażającą życiu. Niedomykalność jest konsekwencją zmian zachodzących w aorcie.

Objawy, które mogą wystąpić w chorobie Takayasu w zależności od lokalizacji zmian naczyniowych

U ponad 60% chorych mogą wystąpić objawy związane z upośledzeniem krążenia mózgowego. Pacjenci z takimi objawami skarżą się na bóle i zawroty głowy, omdlenia, napady przemijającego niedokrwienia mózgu. Istnieje ryzyko udaru mózgu oraz ślepoty.

Dość charakterystycznym objawem choroby Takayasu jest chromanie kończyn górnych oraz chromanie żuchwy. U 30% chorych mamy także do czynienia z chromaniem przestankowym kończyn dolnych. Co oznacza termin chromanie? Ogólnie można powiedzieć, że jest to dyskomfort, ból, który w przypadku kończyn dolnych objawia się utykaniem. W przypadku kończyn górnych jest to bolesność i osłabienie kończyny. Chromanie żuchwy powoduje problemy podczas żucia pokarmów, żuchwa szybko się męczy. Taka sytuacja spowodowana jest z niedokrwieniem mięśni żwaczy.

Nawet w przypadku 70% chorych z powodu choroby Takayasu może dojść do zwiększenia ciśnienia tętniczego. Nadciśnienie tętnicze związane jest ze zwężeniem tętnic nerkowych. Kiedy choroba dotyczy również tętnic krezkowej i pnia trzewnego, wtedy możemy mieć do czynienia z objawami ze strony układu pokarmowego. Pacjenci skarżą się na bóle brzucha, biegunki oraz krwawienia z przewodu pokarmowego. Gdy zajęta zostanie tętnica płucna - a w przebiegu choroby dochodzi do takiej sytuacji u ponad polowy chorych - wtedy możemy mieć do czynienia z dusznościami, krwiopluciem oraz bólem w klatce piersiowej, aczkolwiek warto zaznaczyć, że ten objaw występuje rzadko. W przypadku, gdy choroba zajmie tętnice wieńcową - a dzieje się tak w około 40% przypadków - może dojść co niedokrwienia mięśnia sercowego oraz chory może mieć objawy arytmii.

Choroba Takayasu manifestuje się również problemami z widzeniem. Zaburzenia związane ze wzrokiem mogą nawet prowadzić do całkowitej utraty widzenia. Jest to spowodowane tym, że w siatkówce są liczne powiązane ze sobą połączenia tętniczo-żylne. Z zaburzeniami związanymi z widzeniem będzie borykało się około jedna czwarta chorych.

Jednym z objawów choroby Takayasu mogą być również zmiany na skórze m.in. rumień guzowaty - pojawiają się twarde, bolesne, dobrze ocieplone, żywoczerwone guzki.

Badania pozwalające zaobserwować objawy

Na podstawie badan laboratoryjnych możemy zaobserwować przyspieszenie OB., zwiększone stężenie CRP (białko C-reaktywne), które świadczy o toczącym się w organizmie stanie zapalnym oraz alfa2- globuliny. Wartości te są zwiększone a wartość albuminy zmniejszona.

Przy pomocy RTG klatki piersiowej można wykryć poszerzenie aorty lub śródpiersia, które jest konsekwencją tętniaka aorty. Badanie USG natomiast pozwala wykryć zwężenia tętnic szyjnych, podobojczykowych oraz kończyn dolnych. Przy podejrzeniu choroby Takayasu wykonuje się badanie obrazowe całej tętnicy. Dokładne przyjrzenie się tętnicy pozwala określić stopień aktywności choroby, co jest bardzo istotne dla lekarza w ustalaniu sposobu leczenia.

Jakie objawy świadczą, że mamy do czynienia z chorobą Takayasu a nie inną?

Lekarze dysponują tzw. kryteriami rozpoznania. Wiele z objawów wymienionych powyżej występuje również w innych schorzeniach związanych m.in. z chorobami tętnic. Wieloma podobnymi objawami może manifestować się olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic, miażdżyca łuku aorty, zespół górnego otworu klatki piersiowej, dysplazja włóknisto mięśniowa tętnic, choroba Behçeta oraz zespół Ehlersa i Danlosa.

Aby móc stwierdzić, że mamy do czynienia z chorobą Takayasu musza być spełnione przynajmniej 3 z 6 kryteriów. Pierwszy z nich dotyczy wieku pacjenta. Wiemy, że choroba dotyczy przede wszystkich kobiet poniżej 40. roku życia. Pierwszym więc kryterium jest, aby początek choroby zaczął się w wieku nie wyższym niż 40 lat. Drugim czynnikiem jest objaw opisany powyżej, tzw. chromanie. Ważne jest, aby było to chromanie kończyny. Najbardziej wskazujące na chorobę Takayasu jest chromanie kończyny górnej. Trzecim istotnym kryterium jest osłabienie lub brak tętna na tętnicy ramiennej. Kolejne kryterium dotyczy różnic ciśnień skurczowych, jakie zachodzą podczas pomiaru w kończynach górnych. Ważnym objawem jest również szmer nad tętnicą podobojczykową lub aortą brzuszną. Ostatnim kryterium jest szereg nieprawidłowości angiograficznych wykrywanych w badaniach obrazowych.

Zobacz również opis choroby: Choroba Takayasu

Objawy guzkowego zapalenia tętnic

Objawy Guzkowe zapalenie tętnic charakteryzuje się bardzo zindywidualizowanym przebiegiem, który zależny jest przede wszystkim od umiejscowienia zmian zapalnych. Zmiany te cechują się przede wszystkim występowaniem guzków wyczuwalnych w tkance podskórnej wzdłuż naczyń.... czytaj więcej

Spowolnienie wapnienia tętnic jest możliwe

Jak donoszą najnowsze badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Pittsburgu, sponsorowane przez Narodowy Instytut Zdrowia - spożywanie podobnej ilości ryb, co Japończycy przyczynia się do zwiększenia obecności w organizmie czynnika, odpowiedzialnego za zapobieganie chorobom serca.  Wyniki zostaną opublikowane w magazynie ?Heart?.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy