Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy choroby Bürgera

Choroba Bürgera, czyli zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń (Thrombangiitis obliterans), to choroba dotykająca głównie młodych palaczy. Jest to rzadkie schorzenie, w Polsce dotyka ono 3% osób hospitalizowanych z powodu niedokrwienia kończyn.

Zobacz również opis choroby: Choroba Bürgera

Choroba Bürgera - objawy

Jednym z pierwszych objawów jest wędrujące zapalenie żył - nawracające bóle, obrzęki i zaczerwienienie w obrębie żył, zwykle kończyn dolnych. W początkowym okresie choroby występują również takie objawy jak uczucie ziębnięcia jednej lub obu kończyn, drętwienie palców lub stóp, uczucie palenia w podeszwach, bóle w stopach podczas chodzenia.

Mogą wystąpić remisje i nawroty choroby, z czasem jednak ból jest coraz intensywniejszy i może doprowadzić do chromienia przerywanego, a z czasem uniemożliwić chodzenie. Występuje czasami również postać odwrotna choroby, kiedy ból występuje w stanie spoczynku i łagodnieje podczas ruchu. Ogólnie w przebiegu schorzenia mają miejsce ból, sinienie, oziębienie i blednięcie kończyn, ale również lekki zanik mięśni i powstanie pod skórą małych guzków.

Choroba Bürgera - patogeneza

Nie znane są przyczyny choroby, wiadomo jednak, że najczęściej występuje ona wśród palaczy ? stanowią oni 90% pacjentów. Podejrzewa się również, że związana jest ona z wystąpieniem zakażenia bądź zaburzeniem funkcji układu immunologicznego. Zachorowaniu sprzyjają również takie czynniki jak miażdżyca naczyń, choroby zapalne tkanki łącznej, stres, chłodny klimat i uwarunkowania genetyczne.

Diagnoza i leczenie choroby Bürgera

Diagnozy dokonuje się na podstawie wywiadu (wiek pacjenta, palenie tytoniu). Należy również wykluczyć szereg chorób, między innymi sklerodermię, cukrzycę i miażdżycę. Następnie przeprowadza się szereg badań fizykalnych i laboratoryjnych. Stosuje się leki zmniejszające krzepliwość krwi, rozszerzające naczynia krwionośne, tłumiące nadmierną aktywność układu odpornościowego oraz przeciwbólowe. Niestety czasami niezbędna jest amputacja chorej kończyny.

Zobacz również opis choroby: Choroba Bürgera

Objawy zakrzepowego zapalenia żył

Zakrzepowe zapalenie żył należy do niebezpiecznych schorzeń z punktu widzenia zdrowia i życia człowieka. Może spowodować wystąpienie poważnych powikłań takich jak zator tętnicy płucnej i zespołu pozakrzepowego. Schorzenie najczęściej lokalizujemy w kończynach dolnych.... czytaj więcej

Objawy zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych

Zakrzepica żył głębokich jest bardzo poważną chorobą i nie można jej ignorować. Związane są z nią bardzo poważne powikłania takie jak, zator tętnicy płucnej i zespół pozakrzepowy. Zator tętnicy płucnej jest ostrym stanem zagrożenia życia, zespół pozakrzepowy prowadzi natomiast do inwalidztwa.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności