Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy choroby Bürgera

Choroba Bürgera, czyli zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń (Thrombangiitis obliterans), to choroba dotykająca głównie młodych palaczy. Jest to rzadkie schorzenie, w Polsce dotyka ono 3% osób hospitalizowanych z powodu niedokrwienia kończyn.

Zobacz również opis choroby: Choroba Bürgera

Choroba Bürgera - objawy

Jednym z pierwszych objawów jest wędrujące zapalenie żył - nawracające bóle, obrzęki i zaczerwienienie w obrębie żył, zwykle kończyn dolnych. W początkowym okresie choroby występują również takie objawy jak uczucie ziębnięcia jednej lub obu kończyn, drętwienie palców lub stóp, uczucie palenia w podeszwach, bóle w stopach podczas chodzenia.

Mogą wystąpić remisje i nawroty choroby, z czasem jednak ból jest coraz intensywniejszy i może doprowadzić do chromienia przerywanego, a z czasem uniemożliwić chodzenie. Występuje czasami również postać odwrotna choroby, kiedy ból występuje w stanie spoczynku i łagodnieje podczas ruchu. Ogólnie w przebiegu schorzenia mają miejsce ból, sinienie, oziębienie i blednięcie kończyn, ale również lekki zanik mięśni i powstanie pod skórą małych guzków.

Choroba Bürgera - patogeneza

Nie znane są przyczyny choroby, wiadomo jednak, że najczęściej występuje ona wśród palaczy ? stanowią oni 90% pacjentów. Podejrzewa się również, że związana jest ona z wystąpieniem zakażenia bądź zaburzeniem funkcji układu immunologicznego. Zachorowaniu sprzyjają również takie czynniki jak miażdżyca naczyń, choroby zapalne tkanki łącznej, stres, chłodny klimat i uwarunkowania genetyczne.

Diagnoza i leczenie choroby Bürgera

Diagnozy dokonuje się na podstawie wywiadu (wiek pacjenta, palenie tytoniu). Należy również wykluczyć szereg chorób, między innymi sklerodermię, cukrzycę i miażdżycę. Następnie przeprowadza się szereg badań fizykalnych i laboratoryjnych. Stosuje się leki zmniejszające krzepliwość krwi, rozszerzające naczynia krwionośne, tłumiące nadmierną aktywność układu odpornościowego oraz przeciwbólowe. Niestety czasami niezbędna jest amputacja chorej kończyny.

Zobacz również opis choroby: Choroba Bürgera

Objawy zakrzepowego zapalenia żył

Zakrzepowe zapalenie żył należy do niebezpiecznych schorzeń z punktu widzenia zdrowia i życia człowieka. Może spowodować wystąpienie poważnych powikłań takich jak zator tętnicy płucnej i zespołu pozakrzepowego. Schorzenie najczęściej lokalizujemy w kończynach dolnych.... czytaj więcej

Objawy zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych

Zakrzepica żył głębokich jest bardzo poważną chorobą i nie można jej ignorować. Związane są z nią bardzo poważne powikłania takie jak, zator tętnicy płucnej i zespół pozakrzepowy. Zator tętnicy płucnej jest ostrym stanem zagrożenia życia, zespół pozakrzepowy prowadzi natomiast do inwalidztwa.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy