Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Niebolesny obrzęk stóp

Obrzęk stóp bez bólu może oznaczać problemy z układem krążenia. Niebolesny obrzęk może być spowodowany przewlekłą niewydolnością żył. Często spuchnięte stopy są objawem niewydolności serca. Jeżeli dolegliwości stóp spowodowane są tymi chorobami, chorzy odczuwają również inne objawy towarzyszące.

Niewydolność serca a bezbolesny obrzęk stóp

Jeżeli obrzęk stóp pojawia się z powodu niewydolności serca, to wtedy zwykle oprócz stóp dotyczy podudzia, które ma wygląd pnia drzewa. Pacjenci skarżą się na uczucie ciężkości oraz przyrost masy ciała. Przyrost ten spowodowany jest gromadzeniem się wody w tkankach.

Jeżeli przyczyną niebolesnego obrzęku stóp jest niewydolność serca dolegliwości tej towarzyszą dodatkowo inne objawy. Chorzy z niewydolnością serca skarżą się na częste oddawanie moczu w nocy. Pacjenci z niewydolnością serca odczuwają również zmęczenie i zmniejszenie sprawności fizycznej. Choroba powoduje również duszności. O ile zmęczenie, osłabienie i duszności mogą być objawami bardzo wielu chorób, o tyle niebieskawe przebarwienia skóry i błon śluzowych są już poważną przesłanką, aby stwierdzić niewydolność serca.

Niewydolność serca może ewentualnie powodować zaburzenia pamięci. Objaw ten pojawia się głównie u osób starszych. Co ciekawe, wzdęcia, czyli objaw kojarzony z chorobami układu pokarmowego, mogą być skutkiem niewydolności serca. Chorzy skarżą się również na dolegliwości bezpośrednio związane z sercem, takie jak uczucie silnego kołatania serca oraz zaburzenia rytmu serca.

Niebolesny obrzęk stóp pojawia się stopniowo.

Objawy, które pojawiają się na skutek niewydolności serca, są konsekwencją niezdolności serca do właściwego zaopatrzenia ciała w krew, a tym samym w tlen.

Przyczyny niewydolności serca  to przede wszystkim nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa serca, wada zastawek serca, przerost mięśnia sercowego, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia, zapalenie wsierdzia, zaburzenia czynności mięśnia sercowego.

Jeżeli niewydolność serca jest poważna, tzw. schyłkowa, jedynym skutecznym sposobem leczenia jest przeszczep serca. Jeżeli niewydolność jest niewyrównana chorzy powinni leżeć w łóżku. Pacjenci z tą chorobą musza prowadzić oszczędny tryb życia, a więc dozwolony jest jedynie lekki wysiłek fizyczny, dieta uboga w sól, częste nieobfite posiłki, ograniczona ilość płynów.

Przewlekła niewydolność żył a niebolesny obrzęk stóp

Niebolesny obrzęk stóp spowodowany przewlekłą niewydolnością żył rozwija się w ciągu dnia. Podobnie jak w przypadku niewydolności serca, obrzęk oprócz stóp dotyczy również podudzia. Obrzęk stóp i podudzia zmniejsza się rano ale z czasem w ciągu dnia zwiększa się. Jest to spowodowane pozycją stojącą i siedzącą, gdyż ułożenie nóg do góry zmniejsza opuchliznę. Można zaobserwować poszerzone naczynia w skórze, tzw. pajączki oraz żylaki.

Przewlekła niewydolność żył powoduje pojawienie się zmian na skórze o zabarwieniu ciemnoniebieskim lub granatowym. Zmiany umiejscowione są na obrzeżach stóp. Na podudziach natomiast mogą pojawić się czerwono-brunatne plamy. Z kolei powyżej stawu skokowego można zaobserwować plamy białe.

Na późniejszym etapie choroby skóra jest wilgotna, łuszcząca się i silnie swędząca. Mogą pojawić się małe owrzodzenia, które źle lub wcale się nie goją. Owrzodzenia pojawiają się głównie powyżej kostki przyśrodkowej.

Niewydolność żył pojawia się, kiedy są one osłabione z powodu wady zastawek żylnych. Niewydolność żył powoduje zakłócenie fali powrotnej krwi. Żyły rozszerzają się i powstają żylaki. Żylaki utrzymujące się przez długi okres czasu, nieleczone, powodują przewlekłą niewydolność żył, która jest przyczyną tworzenia się obrzęków stopy i podudzia oraz owrzodzeń.

Powstawaniu żylaków sprzyjają predyspozycje dziedziczne, wiek, działanie hormonów u kobiet (np. ciąża), praca wymagająca długotrwałej pozycji siedzącej lub stojącej, mała ilość ruchu, nadwaga.

Żylaki należy leczyć, aby nie dopuścić do przewlekłej niewydolności żył, a co za tym idzie do nieprzyjemnych objawów, jak obrzęki stóp oraz innych dolegliwości dotyczących nóg. W leczeniu żylaków stosuje się terapie uciskową - zawijanie żylaków lub zamykanie żylaków za pomocą wstrzykniętego leku. Zmienione żyły można usunąć operacyjnie.

Pomocne na złagodzenie objawów spowodowanych niewydolnością żył są zimne okłady, polewanie podudzi i kolan zimną wodą, chodzenie po wodzie.

Objawy niewydolności serca

Niewydolność serca w obecnych czasach jest bardzo częstym schorzeniem. Niewydolność serca jest to zespół objawów spowodowanych uszkodzeniem mięśnia sercowego. O niewydolności mówimy gdy pojemność minutowa serca i ciśnienie tętnicze nie wystarczają do pokrycia aktualnych potrzeb metabolicznych tkanek. Niewydolność może dotyczyć ... czytaj więcej

Magnez niezbędny w zapobieganiu zastoinowej niewydolności serca

Największa ilość magnezu w ciele skoncentrowana jest w lewej komorze serca. Przypadek? Zdecydowanie nie. Magnez jest bowiem niezbędny dla poprawnego funkcjonowania tego organu ? daje mięśniom energię do wykonywania codziennej pracy i zapobiega ich uszkodzeniom.  Jak twierdzi dr Carolyn Dean w artykule dla portalu Natural News, jego niedob... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy