Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Ból w klatce piersiowej

Bóle w klatce piersiowej można podzielić na bóle w okolicy serca oraz na bóle w klatce piersiowej poza okolicą serca. Ból w tych lokalizacjach może być objawem rozpoczynającej się choroby. Dolegliwość ta może też być oznaką zaostrzenia się już trwającego przewlekłego procesu chorobowego.

Bóle zlokalizowane w okolicy serca

Ból w okolicy serca nie musi oznaczać choroby serca lub szerzej układu krążenia.  Jeżeli jednak ból w klatce piersiowej jest objawem choroby układu krążenia, to najczęściej jest to dusznica bolesna (nazywana również dławicą piersiową), nerwica serca lub też może to być oznaką zawału serca. Charakterystyczny dla tych chorób jest ból, który pojawia się nagle.

Ból w dusznicy bolesnej

Bóle w dusznicy bolesnej pojawiają się z powodu utrudnienia i zmniejszenia przepływu krwi przez naczynia wieńcowe serca. Tego typu utrudnienia powstają z powodu zmian miażdżycowych naczyń wieńcowych serca.

Ból w dusznicy bolesnej ma charakter napadowy. Odczuwany jest w okolicy serca lub mostka. Ból określany jest jako ściskający i promieniujący do lewej strony ciała. Pojawia się on zwykle podczas wysiłku fizycznego. Przyczyną pojawienia się bólu w klatce piersiowej w okolicy serca jest zwiększone zapotrzebowanie serca na tlen, który nie może być dostarczony w odpowiedniej ilości z powodu utrudnionego dopływu krwi.

Do pojawienia się objawów bólowych przyczynić się może również napięcie nerwowe i stres psychiczny. Objawy mogą pojawić się także z powodu nadmiernego spożycia alkoholu oraz nikotyny.

Ból w klatce piersiowej spowodowany nerwicą serca

Bóle w okolicy serca mogą być odczuwane z powodu nerwicy serca. Choroba ta najczęściej dotyczy ludzi młodych o wątłej budowie ciała. Dolegliwości pojawiają się najczęściej z powodu pobudzenia nerwowego oraz w różnych sytuacja emocjonalnych, np. wzruszenie. Objawy mogą również pojawić się podczas zwykłych codziennych czynności oraz w nocy.

Ból w nerwicy serca określany jest jako kłujący ale również chorzy odczuwają tępe gniecenie. Pacjenci informują o uczuciu gniecenia, które może utrzymywać się nawet przez kilka godzin, a nawet dni. Dodatkowo nerwica serca powoduje uczucie kołatania serca oraz przyspieszonego jego bicia.

Nerwica serca jest zaburzeniem psychosomatycznym. Oznacza to, że ma podłoże w zaburzeniach psychicznych, które objawiają się zaburzeniami związanymi z czynnością serca i naczyń krwionośnych.

Często do wyleczenia choroby potrzebna jest psychoterapia. Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu leków uspokajających oraz antydepresyjnych. Można zapobiegać atakom bólu w okolicy serca poprzez prowadzenie spokojnego trybu życia z długotrwałym odpoczynkiem nocnym. Chorzy powinni unikać sytuacji konfliktowych, również wzruszeń. Nie jest wskazany nadmierny wysiłek fizyczny. Pomocne są okresowe zmiany środowiska. Ważne jest również racjonalne odżywianie. Pomocne mogą okazać się nacierania całego ciała ręcznikiem zwilżonym chłodną wodą lub prysznic (woda o temperaturze pokojowej).

Bóle w klatce piersiowej a zawał serca

Zawal serca jest to obumarcie części mięśnia sercowego w następstwie jego niedokrwienia. Do niedokrwienia dochodzi najczęściej z powodu ostrej niedrożności tętnicy wieńcowej. Taka sytuacja ma miejsce zwykle z powodu pęknięcia blaszki miażdżycowej tętnicy wieńcowej. Szybkie rozpoznanie objawów i szybka interwencja ma bardzo duże znaczenie, ponieważ im dłużej tętnica jest niedrożna, tym większy obszar mięśnia sercowego obumiera. Szybka interwencja zwiększa szanse na uratowanie mięśnia sercowego.

Nasilenie objawów chorobowych oraz rozległość zawału serca są różne i zależą od wielkości zatkanego naczynia. Ból podczas zawału serca ma charakter narastający. Ból określany jest jako gniotący. Pacjenci skarżą się na pieczenie albo ucisk za mostkiem. Ból często promieniuje do żuchwy lub lewego barku. Ból ma charakter rozlany, oznacza to, że nie można wskazać konkretnie palcem miejsca bólu. Chorzy wskazują lokalizację dolegliwości pokazując większy obszar, kładąc na nim dłoń.

Dodatkowo bólowi zwykle towarzyszy duszność, charczący oddech, ogólny niepokój. Jeżeli po podaniu nitrogliceryny po 5 minutach ból nie ustępuje, powinno się wezwać pogotowie ratunkowe.

Bóle w klatce piersiowej umiejscowione poza okolicą serca

Ból w klatce piersiowej, który występuje poza okolicą serca najczęściej jest manifestacją zapalenia opłucnej, zatoru płuca i w konsekwencji zawału płuca. Ból w klatce piersiowej może się pojawić także w przebiegu zapalenia płuc. Ból w tej lokalizacji pojawia się również po urazie lub silnym kaszlu, które to spowodowały odmę opłucnową, która jest konsekwencją pęknięcia rozedmowego płuca. Ból w klatce piersiowej poza okolicą serca może być związany z nerwobólem międzyżebrowym.

Bóle w klatce piersiowej a nerwoból międzyżebrowy

Nerwoból międzyżebrowy może występować jednostronnie lub obustronnie. Pacjenci z nerwobólami objawiającymi się bólami w klatce piersiowej skarżą się na przykry uciskający ból w pewnych partiach klatki piersiowej. Ból często ma charakter opasujący. Nerwobóle nasilają się podczas ruchów w obrębie klatki piersiowej (skręty, skłony, zgięcia kręgosłupa). Charakterystyczne dla nerwobólu międzyżebrowego jest to, że nawet niewielki ucisk potęguje ból. Pacjenci są wstanie wskazać palcem obszar rozmieszczenie i przenoszenia się tego bólu. Nie ma on charakteru rozlanego, jak w przypadku bólu pojawiającego się podczas zawału serca.

Nerwoból międzyżebrowy

Ból w klatce piersiowej może być objawem różnych chorób. Nie należy więc lekceważyć bólów w tej lokalizacji, jednak warto wiedzieć, przyczyną bólu może być uszkodzenie nerwu w tym obszarze. Powodem może być podrażnienie lub odczyn zapalny korzeni rdzeniowych. Taki stan nazywany jest nerwobólem międzyżebrowym. Tego typu ból n... czytaj więcej

Objawy zawału serca

Zawał serca jest chorobą spowodowaną długotrwałym niedokrwieniem mięśnia sercowego. W jego wyniku dochodzi do obumarcia (zniszczenia) fragmentu mięśnia serca. Choroba ta jest obecnie jedną z częściej występujących chorób wieńcowych. Szczególnie dotyczy to osób po 40 roku życia płci męskiej.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy